Pompás ritka fotót posztolt nemrég egy Zoltán nevű retrórajongó a Budapest régi képeken Facebook-csoportba: az 1985-ös felvételen a Budapesti Vidámpark kultikus Űrrakéta nevű játéka látható a Ciklon és néhány ejtőző látogató társaságában. Ha valaki esetleg már ahhoz a korosztályhoz tartozik, akik azután születtek, hogy Antall József halála miatt félbeszakadt a minden vasárnap várva várt Kacsamesék, gyorsan elmondom, miért imádta mindenki a szocializmus legvidámabb barrakkjában felállított, amerikai Saturn 5-re emlékeztető Űrrakétát:
ez volt a '80-as évek 4DX-technológiája!
Na de hogy jön ide a Star Wars? Hát úgy, hogy többen is úgy emlékeztek (többek között én is), hogy gyerekkorukban az Űrrakétában nemcsak a szokásos, unalmas ismeretterjesztő filmet mutattak be, hanem izgalmas űrcsatákat is - például A jedi visszatérből!
A retrórajongók könnyes szemű múltidézésében persze először csak ilyen vicces visszaemlékezések voltak, mint amilyen Ferencé, a Star Wars-vonal később jött a képbe:
"És a végén, zsebeinél piros-fehér kockás díszítéssel ellátott kék munkaköpenyben egy idős nénike hangja harsant fel a képernyőn: Tessék kiszállni! Gagarin ott kapott volna infarktust! Egyébként érdekes volt zötyögni benne és a film is szédítő volt. Bár a címfestő kezére nagyot vertem volna a rövid Ü miatt."
Vagy ez, Zene Krónikástól:
"82-ben talán beleültem egy mókás barátommal, aki a rázkódások miatt olyan műhisztit rendezett, hogy a műsort megszakítva leállították a rakétát, és egy recsegős hangszórón, igen barátságtalanul beszóltak az utastérbe, a helyes viselkedésre figyelmeztetve a szórakozó állampolgárokat! Aztán békében épült tovább a coclizmus."
Aztán Zoltán megemlítette az űrcsatát:
"Eredeti filmje egy űrcsata volt, amit később egy szép, de unalmas sétarepülésre cseréltek ami egy űrből visszatérő űrrepülőgép útját mutatta Magyarország felett, pl. Tihany stb. Ne tudd meg a csalódás fokát! Aki azt az űrcsatát kicserélte, annak még mindig nem bocsájtottam meg."
A Star Wars-bombát pedig az Űrrakéta egykori kezelője dobta le ezzel a bejegyzésével:
"Ezen voltam kezelő! Sűrűn volt fordítóláncszakadás... és akkor már nem jött le!! Se ki se be!! Mig fent a lánccsere meg nem történt. A váltás szerintem 90-től volt, a yediből volt részlet. Én padló basszussal hajtottam a BEAG erősítőt. Nagyon jó akusztika volt az orra."
Több se kellett, természetesen rutinos újságíróként azonnal faggatni kezdtem a mestert! Tényleg a Jedi visszatérből (vagy ahogy ő nevezte: "a yediből") vetítettetek ebben az Űrrakétában jeleneteket? Csak nem a filmvégi űrcsatát, amikor a lázadók elpusztítják a második Halálcsillagot?
Gyerekkoromból ugyanis volt egy furcsa emlékem: a tipikusan szocialista Űrrakétában egy kapitalista, ewokos filmet láttam - de erre később már csak legyintettem, hogy biztos csak álom volt, és az azóta eltelt idő miatt összekuszálódtak az ifjúkori, impulzív ingerek! A rakéta kezelője teljesen felcsigázott:
"Nem tiszta már a filmrészlet, de egy ilyen sikátoros jelenet volt. Jó dübögős volt, csak az előző kezelő levett mindenféle magasat, meg mélyet, és semmi hatása nem volt. De amikor Én vettem át a gépet... az embereknek a gyomrukban dobogott a mély! Amúgy valami háború lehetett, mert irdatlan effektek szólaltattak meg a 100 voltos 4 db 20 centis TESLA hangszórókból."
A háború, a sikátor és a dübörgés kulcsszavak számomra itt már egyértelműen azt jelentették, hogy az Űrrakétában tényleg a második Halálcsillag felrobbantását vetítették le. Konkrétan ezt a részt:
Logikusnak is tűnt a dolog, mondom is mindjárt, miért. 1985-öt írunk, a Vidámpark felállítja az Űrrakétát, és mivel az ifjúság Star Wars-lázban ég a '84 ősze óta mozikban vetített A Jedi visszatér miatt, és minden gyerek a trafikokkal együttműködő fusizók külföldi magazinból kifotózott Star Wars-képeiért meg a fröccsöntött Jedi-bábukért nyaggatja a szülőket (én 3 évesen kaptam meg a széteső Wicket-figurámat!) a MOKÉP összeáll a Vidámparkkal egy kis gerillamarketing erejéig...
A '80-as években az állami moziüzemi vállalat ugyanis a jegyeladások maximalizálása érdekében előszeretettel egyezkedett a szürke- és feketegazdaság szereplőivel. Gondoljunk csak Fazekas Attila Star Wars-képregényeire (amikről nem is tudott a Lucasfilm, így a Jedi visszatér végül csak 2012-ben jelenhetett meg kereskedelmi forgalomba nem kerülő, kispéldányszámú klubkiadványként) vagy a Filmsikerek kérpegényváltozata-sorozat többi, ma már kultikus ereklyéjére (Halálosztó, A bolygó neve: Halál, Kobra, Beverly Hills-i zsaru).
A vidámparki gépkezelő válasza azonban teljesen lelombozott, mert nem volt neki ismerős a második Halálcsillagot szétlövő Wedge Antilles, Lando Calrissian és a bruttyogó sullusti másodpilóta fizimiskája:
"Neeeeem. A szereplőket nem láttuk."
Közben írtam a MOKÉP-nek is, hogy volt-e a Vidámparkkal annak idején valami Star Wars-os reklámmegállapodásuk, de onnan sajnos az a válasz jött, hogy már nem dolgozik náluk olyan ember, akinek rálátása volt a '80-as évek mozis reklámanyagaira, és nem tudtak elérhetőséget adni a nyugalmazott MOKÉP-igazgatóhoz, Dr. Gombár Józsefhez sem, aki a rendszerváltás előtt vezette a moziüzemi vállalatot.
Megkerestem viszont a témával a Csillagok háborúja-rajongókat. Közülük ugyanis sokaknak legalább annyira szívügyük a rendszerváltás környéki, hazai félillegális Star Wars-reklámok világa, mint nekem, és féltett kincsként, limitált példányszámú kelet-európai ereklyeként őrzik a trafikos kártyákat, a rózsaszín rohamosztagosos puzzle-t és az összes fura szörnyes Helényi-moziplakátot (Made In Hungary címmel remek cikksorozatuk is van a Magyar Star Wars Klub honlapján).
A komoly gyűjtőket tömörítő Star Wars rajongók magyar sajtó termékek gyűjteményei 1977-2014 csoportban jöttek is szépen a válaszok. Péter például ezt írta:
"Visszatekintve vicces volt. 1985 talán ... Nagyon gyerek voltam... A régi epizód harmadik részéből a halálcsillagos jelenet ... Már nem vagyok benne biztos."
Névrokonom, Gyula is emlékezett az Űrrakétában vetített jelenetekre:
"Halálcsillagos jelenet nekem is rémlik, tizenéves voltam azidőtájt. De hogy melyik év? Passz."
A rigorózus Péter szerint viszont csak megszépültek és összekeveredtek a gyerekkori emlékeink:
"Voltam benne, ez tuti. De nem rémlik , hogy a Jedi lett volna. Valami olyasmi volt, hogy felszállt a rakéta, akkor emelték meg az elejét, meg a landolás is jó rázkódós volt. Szóval 99%, hogy nem a Jediből vetítettek, szerintem valakinek megszépültek az emlékei."
Kérdezősködtem egy kicsit a Csillagok Háborúja Rajongói Közösség elnevezésű csoportban is, természetesen itt is záporozni kezdtek a régi emlékek. Norbert válaszán például hangosan felnevettem:
"Nagyon gyerek voltam még amikor beleültem, de arra hogy a Falconnal repültünk, és hogy rohadtul kapaszkodtam, arra tisztán emlékszem."
Ahogy Lászlóén is:
"Nyáron, 35 fokban beültem, bent 55 fok. Bennem volt 2-3 sör, többször kiestem a székből..."
Zoltán hozzászólása is érdekes volt, bár utólag is sajnálom szegényt:
"Én is ültem benne. Akivel mentem, az a rokon fiú tisztára Luke Sywalker volt. A film nem tudom mi volt, de nem SW, hanem valami más, és rosszul lettem benne."
Zsolt Star Wars-jelenetek helyett valami egészen mást kapott:
"Én is voltam egyszer. Engem átvertek, mert valami Pirx kapitány szintű robotszonda kihelyezős filmet láttam, ami elég gagyi volt..."
De egy Lilla nevű lány is írt az Űrrakéta landolásáról:
"IMÁDTAM! De a Jedire nem emlékszem, "csak" űrhajós röpködésre. Mintha landoltunk is volna valami kráteres bolygón."
Gábornak bezzeg azonnal eszébe jutott minden:
"Emlékszem! Csubi pl. tuti szerepelt!"
Márk is látott itt YT-1300-ast, bár ő már nem a '80-as években:
"Én még 2000 körül ültem benne, de még akkor is a Millenium Falconról voltak vetítve összevágott filmrészletek."
A pontos évszám ügyében egyébként egy Star Wars figuragyűjtő is elbizonytalanított:
"Ültem benne anno, de nem volt SW asszem '90 előtt."
És mások is úgy emlékeztek, hogy a '90-es években látták ott a Jedi visszatér végét, nem a '80-as években:
"Mennyire szerettem! 1998-ban ültem benne először, de akkor is volt valami hasonló, amit vetítettek. Valami olyasmi rémlik, hogy lázadó gépek, birodalmi vadászgépek, csillagromboló volt benne."
Lázadó vadászgép és csillagromboló valóban volt a Jedi visszatér végén: egy irányíthatatlanná vált A-Wing belecsapódott az Executor parancsnoki hídjába, így a birodalmi flotta büszkesége tehetetlenül rázuhant a félkész Halálcsillagra...
Ám mivel egyre többen írták, hogy nem is a '80-as, hanem a '90-es években látták az Űrrakétában A Jedi visszatért, mások pedig arra voltak kíváncsiak, mi lett a rakéta további sorsa (egyesek például 2007-ben a miskolci Cora előtti parkolóban látták!!!), épp itt volt az ideje, hogy a Vidámparknál is kérdezősködjek a régi időkről. A dolgot persze megbonyolította, hogy a régi Vidámpark ma már az Állatkert része Holnemvolt Park néven, és csak a műemléknek számító játékokat tartotta meg az új vezetőség. Hanga Zoltán, a Fővárosi Állat- és Növénykert szóvivője azonban mint mindig, most is segített az Űrrakéta utáni nyomozásban:
"Az egykori Vidámpark területének napi üzemeltetését a Fővárosi Közgyűlés 2012. november 28-i határozata alapján, a 2013-as utolsó vidámparki szezont követően, 2014 februárjában vettük át. Az űrrakéta azonban már évekkel korábban elkerült a Vidámparkból.
Az átvétel óta bizonyos kutatásokat folytattunk a terület, és általában a városligeti mutatványosság múltjával kapcsolatban, amelynek kivonatos összefoglalása a honlapunkon olvasható, a korábbi üzemeltetőtől azonban ilyen információkat alig örököltünk. Mivel a múltbeli eseményeket sem a Vidámpark, sem a háború előtti Angolpark, sem a vurstli mutatványosai nem dokumentálták olyan alaposan, mint például az Állatkert tette, sajnos utólag is nehéz ezeket a dolgokat kikutatni, elég sok a fehér folt.
Az űrrakétával kapcsolatban mindenesetre elmondható, hogy ezt a játékot 1981-ben állították fel, s az 1980-as években, majd az '90-es évek nagy részében is működött. Arról azonban sajnos nincs információnk, hogy pontosan mikor szállították el. Valószínű azonban, hogy erre még az 1990-es évek végéig sor kerülhetett, ugyanis a "looping star", amely 2000-től 2007-ig működött az egykori Vidámparkban, azt a területet is magába foglalta, ahol korábban űrrakéta állt. Sajnos arról sincs információnk, hogy innen hová kerülhetett.
Az űrrakéta lényegében egy hosszú cső volt, benne ülésekkel. Alaphelyzetben vízszintesen állt, s a közönség az ülésszám szerinti meghatározott létszámban az első ajtón, az ahhoz állított lépcsőn át szállhatott be. Ezután az ajtókat becsukták, a szerkezet elejét megemelték, hogy ferdén az orrával felfelé álljon. Közben az utastér elülső részben lévő képernyőre hátulról vetített rövidfilm ment, amelynek képi mozgásait a program többé-kevésbé összehangolta a rakéta testének hidraulikus úton végzett mozgatásával. A végén a rakéta visszaállt a vízszintes alaphelyzetbe, majd a hátsó ajtón át a közönség elhagyta az utasteret, miközben az első ajtón át már engedték be a következő turnust.
Arról, hogy a Star Wars filmek egyes jeleneteit valaha is vetítették volna benne, nincsen tudomásunk. Ez szerzői jogi okok miatt is nehezen lett volna kivitelezhető (bár a nyolcvanas években ezzel kevesebbet törődtek). Sajnos arról nincs információnk, hogy a vetítőberendezés milyen volt, és kompatibilis volt-e azokkal a vetítőberendezésekkel, amelyeket akkoriban a filmszínházakban használtak. Ekkoriban ugyanis a mozifilmeket még celluloid kópiákról vetítették. Mindenesetre nehezen tűnik a dolog elképzelhetőnek, bár kizárni természetesen nem lehet."
Hanga Zoltán levele után kezdett el motoszkálni az agyamban, hogy mi van, ha az Űrrakétában vetített Jedi-jeleneteket nem is a MOKÉP mutatta be ott 1985-ben, hanem tényleg a rajongók tudják jól, és a '90-es években látták a Millennium Falcont és a nagy űrcsatát. Például a felújított változatok mozikba kerülésekor, 1997-ben, vagy egy Baljós árnyakhoz kapcsolódó reklámkampány részeként, 1999-ben? És mi van, ha a derék gépkezelő nem is a Jedi visszatér jeleneteinél tolta maximumra a basszust, hanem az első Halálcsillag felrobbtanásánál a Csillagok háborújából? Hiszen Csubakkát csak ebben láthatták a rajongók a Millennium Falcon másodpilótájaként, mivel ő a második Halálcsillag elleni támadáskor az Endoron kommandózott Hannal, hogy lekapcsolják a pajzsgenerátort... Gyorsan megmutattam neki ezt a jelenetet:
És végül, mint valami mesében, az Űrrakéta kezelőjének emlékei is pontosan egybevágtak azzal, amit a rajongók és az Állatkert szóvivője mondott:
"Igggeeeeen. Ez az! Amikor én voltam olyan 99-2000 környékén... Tuti ez volt!! Elnézést, de én laikus vagyok ehhez. Jedi vagy Star Wars, az nekem egykutya, uram."
Ha tehát valóban volt a '90-es években exkluzív Csillagok háborúja-vetítés a Vidámpark űrrakétájában, akkor azt minden bizonnyal a Star Wars-filmek akkori hivatalos hazai forgalmazójának, az InterComnak kellett megszerveznie. Sajnos velük még nem tudtam beszélni, mert akik a '90-es évek végén Andy Vajna filmforgalmazó cégét vezették, ma már máshol dolgoznak. De nem adom fel a cél előtt, jövő héten hétfőn folytatódik az időutazással egybekötött Star Wars-oknyomozás!
De vajon ki emlékszik jól? Már 1985-ben is volt Jedi visszatér-vetítés az Űrrakétában? Vagy ez 1997-ben volt, amikor ismét mozikba került az őstrilógia, és nem is a Jedit vetítették itt, hanem a klasszikus Csillagok háborúját? Vagy ez az egész csak egy hamis kollektív emlék, amiből mára filmes városi legenda lett, pont mint az Ahoj, poplacsekből, amiről mindenki úgy tudja, hogy a szlovák szinkronnal vetített Terminátor 2-ben, az Elektromodulator Dvában hangzott el, de valójában nem is volt ilyen film ilyen mondattal? Ti mit gondoltok?