Idén valószínűleg az eddiginél is több haragost szereztem azzal, hogy nemcsak Luke Skywalker tunéziai sivatagban felépített házához zarándokoltam el, de a Star Wars 7-re és a Lázadók rajzfilmsorozatra várva bejártam a 70 éves George Lucas legendás álommunkahelyét, a Skywalker Ranch-et, és a Disney-birodalomba olvasztott Lucasfilm Ltd. San Francisco-i irodakomplexumát is.
Most már nagyjából tudom, mit érezhetnek a muszlimok Mekkában vagy a zsidók és a keresztények Jeruzsálemben: életre szóló élmény volt testközelből látni a világ legmenőbb geek munkahelyét, ahol a portán a karbonitba zárt Han Solo mellett a lefagyasztott Jar Jar Binks üdvözöl, és még a vécéhez vezető folyosó is a Star Wars, az Indiana Jones és a Spielberg-filmek moziplakátjaival van kidekorálva. Irgalmatlanul sok fotót készítettem mindegyik szent helyen, és mivel a korábbi Index-cikkekbe terjedelmi okokból (vagy mert balszélen belelógott az ujjam...) csak ezek töredéke került be, ide pakoltam fel párat, némi kommentárral.
A mesebeli Skywalker Ranch
Az 1980 és '87 között felépített, 100 millió dollárt érő Skywalker Ranch nemcsak a Lucasfilm-dolgozók kreatív monyóját szinten tartó, tágas teraszos, gigakönyvtáras, üvegtetős, saját mozitermes hippitanyája volt egészen a közelmúltig, de rengeteg jótékonysági partynak és közösségi bulinak adott otthont az elmúlt évtizedekben. Ilyen volt többek között tavaly nyáron a Course Of The Force 2013 elnevezésű sportesemény, ahol a Benefiting Make-A-Wish Foundation szervezésében rohangáltak mindenféle szemrevaló színésznők (például a Sin City-filmekből ismerős szőkeség, Jaime King) a jelmezes Star Wars-rajongók gyűrűjében.
(fotó: Getty Images)
A Skywalker Ranch ötletét egyébként George Lucas a barátjától és mesterétől, Francis Ford Coppolától vette.
(fotó: Lucasfilm Ltd.)
Coppola a '60-as években ugyanis egy olyan koppenhágai stúdióban járt, ahol a filmesek egy ősparkkal körülvett kúriát építettek át, és a garázsból keverőstúdió csináltak, a hálókból vágószobát, a közös konyhában és nappaliban pedig mindenki ötletekkel segítette a másikat.
A Skywalker Ranch helyét teljesen véletlenül találták meg: Coppola és Lucas a Rain People kaliforniai forgatása után megálltak enni Napa Valley-ben, és rádöbbentek, hogy ezen a vidéken sokkal jobb lenne dolgozni, mint Hollywoodban. Baromira igazuk volt, én is imádtam a Golden Gate hídtól északra elterülő, festői vidéket:
Lucasnak 1978-ra a Star Warsból már összejött annyi lóvé, amiből megvehette San Franciscótól északra a Bulltail Ranch-et, hogy itt építse fel álmai közösségi munkahelyét. Vicces, hogy az ide vezető utat mindig is Lucas Roadnak hívták, úgyhogy van az egész telekvásárlásban valami karmikusan sorsszerű...
A Skywalker Ranch építése 1980-ban kezdődött meg, a családi kúriát idéző főépület 1985-re készült el. Tűzvédelmi okokból egy víztározót is kellett a telekre építeni, ezt ma Ewok Lake-nek hívják.
Bár a Skywalker Ranch simán lehetne egy barátságos otthon is, Lucas sosem lakott itt. Viszont sokáig ide járt be naponta dolgozni. A tágas szobák vitrineiben, ahová mások a Brüsszelben vett pisilős kisfiús sörnyitót, a szaharai homokrózsát vagy a gyerekek fotóit teszik, a Star Wars atyja a filmes díjait, a kellékfénykardokat és az Indy-filmek forgatási ereklyéit tárolja.
(forrás: marinij.com)
Az itteni teraszok és dolgozószobák egyikében üldögélt akkor is, amikor kitalálta a '90-es évek derekán, hogy előzménytrilógiát kellene forgatni a Csillagok háborújához.
De a Skywalker Ranchnek nemcsak kényelmes dolgozószobái és otthonos konferenciatermei vannak. Lucas létrehozott egy gigantikus könyvtárat is, művészien faragott csigalépcsőkkel és ipartörténeti gyöngyszemnek számító, templomokat megszégyenítően szép ólomüveg mennyezettel. Lucas és a barátai itt találták ki az Utolsó Kereszteslovag és az Indiana Jones tévésorozat témáit. A szobabelsőket és a könyvtárat sajnos nem fotózhattam le, de kárpótlásul itt egy kölcsönvett kép a SciFiNow-ról:
(forrás: scifinow.co.uk)
A Skywalker Sound, mint szerény melléképület
A Marin megyei Skywalker Ranchnek több épülete is van, a Southfork Ranch-re hasonlító kúria csak az egyik ezek közül. A szomszédban található például a Technical Building néven futó Skywalker Sound főhadiszállás, amit egy ma is virágzó szőlőültetvény mellé építettek meg.
Az épület 1987-re készült el.
A koloniális stílusú, tornácos amerikai családi kúriák helyett itt inkább a mediterrán villák voltak a követendő minta.
Itt így néz ki egy közös ebédekhez vagy hétfő reggeli meetingekhez használt terasz:
Ahonnan ráadásul pompás kilátás nyílik a szomszédos főépületre:
Ez már a számos közös pihenőnek berendezett, belső kert közül az egyik, ahol a Skywalker Sound dolgozói kedvükre sziesztázhatnak két projekt között:
A páradús levegőjű, üvegtetős belső kertben növögető pálmafák és egyéb egzotikus növények mellé...
...a régi filmekért rajongó Lucas stílszerűen a Kincses sziget moziplakátját rakta ki.
De nemcsak Spielberg, Lucas is imádta gyerekkorában a Bambit, úgyhogy ez a plakát is ide került.
A Skywalker Sound pinceszintjén egy 300 székes moziterem is van.
Itt néztem bele a Rebels rajzfilmsorozatba, J.J. Abrams, a Lucasfilm-dolgozók és a Disney-főnökség pedig valószínűleg itt fogja majd megnézni, hogy a Star Wars 7 már leforgatott jeleneteihez jól keverték-e hozzá Skywalker Soundnál Ben Burtt hangeffektjeit és John Williams zenéjét.
A Lucasfilm/Lucasarts/Industrial Light & Magic-főhadiszállás
Bármennyire is jó hely azonban a Skywalker Ranch, Lucas vállalatbirodalma a 2000-es évek közepére kinőtte a Marin megyei hegyeket, ezért 2005-ben majdnem minden alegység a San Francisco-i Letterman Digital Arts Center városi irodáiba költözött. Íme az épület főbejárata:
Ide járnak be a Lucasfilm, az Industrial Light & Magic trükkstúdió és a ma már csak takaréklángon égő LucasArts játékfejlesztő cég dolgozói.
Már az előtérben hatalmasat dobban az egyszeri nerd szíve: mindenhol nyüzsögnek a filmes ereklyék!
Naná, hogy mindenki az életnagyságú Darth Vaderrel akar először pózolni:
Meg persze a jó öreg Boba Fett-tel:
De a szekrények is tele vannak kincsekkel, itt őrzik például Han Solo sugárpisztolyát:
Darth Vader fénykardját:
És azt a kellék-hődetonátort is, amivel a fejvadászpáncélos Leia fenyegette meg Jabbát:
A Skywalker Ranch legendás könyvtárából is áthozták ide Lucas kedvenc olvasmányait:
De saját szobrot kapott például a stop motion technika nagy öregje, az első King Kong-film trükkmestere, a zseniális Willis H. O'Brien is, akinek az öröksége nélkül egyetlen Lucasfilm-dolgozó sem lenne most az, aki.
A LucasArts-szárny
Lucas 1982-ben gründolta össze a videojátékgyártó cégét, ahol gyerekkorom legviccesebb kalandjátékai, a Monkey Island, a Maniac Manson, a Day of the Tentacle, a Sam&Max, a Full Throttle és a Grim Fandango készültek, és persze olyan klasszikus űrhajószimulátorok, mint az X-Wing és a TIE Fighter. Sajnos az ezredfordulóra a cég elvesztette piacvezetői pozícióját és úttörő szerepét, a Disney-Lucasfilm-fúzió után pedig nagyon úgy tűnik, hogy a legendás cég lehúzza a rolót. Nem is volt túl nagy élet a folyosókon, amikor ott jártam:
A Lucasfilm irodaházai
A rossz nyelvek szerint George Lucas azért húzta fel San Francisco egyik legszebb részén, a Golden Gate híd tőszomszédságában a Letterman Digital Arts Centert...
...mert a Skywalker Ranch-en már nem tudta hová tenni a többezer darabos moziplakát gyűjteményét.
Az új Lucasfilm irodaházban viszont szerencsére rengeteg hely van a privát posztergyűjteménynek.
Ahol ugyanúgy megfér egymás mellett a klasszikus western és a klasszikus kardozós kalandfilm...
...mint a horror, főszerepben Lucas kedvenc színészeivel, akik természetesen a Star Wars-filmekbe is bekerültek (a brit Drakulaként híressé vált Christopher Lee volt ugye Dooku gróf, örök ellenfele, az éveken át Van Helsinget és a többi vámpírvadászt alakító Peter Cushing pedig Tarkin kormányzó).
És ha már Star Wars: természetesen a régi Csllagok háborúja-trilógia plakátjai is helyet kaptak Lucas gyűjteményében:
Ahogy az Indiana Jones-trilógiának is külön fal dukál:
George Lucas egyébként annyira nagyra becsüli a Steven Spielberggel közös munkáit, hogy lépten-nyomon valamilyen Spielberg-produkció kegytárgyaiba botlottam. Ahogy a Skywalker Ranch-en, úgy itt is külön vitrinben vannak kiállítva az Indiana Jones-filmek ereklyéi. Például itt van néhány filmes díj mellett Coronado keresztje az Utolsó Kereszteslovag elejéről:
De itt lapul az egyik polcon az örök életet adó (persze csak annak, aki nem hagyja el a templom pecsétjét) Szent Grál is:
Ezen a fotón pedig Spielberg az E.T. stábjával vigyorog, mivel a film speciális effektjein a Lucasfilm-divízióhoz tartozó ILM legjobb trükkmesterei dolgoztak.
Az Industrial Light & Magic irodalabirintusai
A legizgalmasabb filmes ereklyék természetesen az ILM trükkgyár szárnyában vártak minket. Ahol mindenki nagyot köszönt az emeleti recepciósnak - de csak közelebb lépve jöttünk rá, hogy nem is élő ember ül a pultban, hanem Tommy Lee Jones habszivacs figurája a Men In Blackből.
Az irodákba, effektműhelyekbe, és egyéb titkos boszorkánykonyhákba vezető folyosó elején rögtön a karbonitba fagyott Han Solo fogadott:
Ami mellé az ILM poénból elkészítette a jégbe fagyott Jar Jar Binkst is. Nagy kár, hogy az előzményfilmekben nem történt meg ez a jelenet...
De szinte minden sarkon valami Star Wars-kellékbe botlottam. Itt például egy életnagyságú R2D2-vel pózolok:
A hátam mögött pedig pont nem látszik A Jedi visszatér egyik eredeti TIE Fighter makettje, úgyhogy íme egy közeli fotó róla:
Az ILM székhelye 1978 és 2005 között egyébként San Rafaelben volt, előtte pedig a szintén kaliforniai Van Nuysban, egy raktárházban. Itt még nem is Industrial Light & Magic néven futottak, hanem Kerner Company Optical Research Lab néven. Lucas ugyanis a '77-es Star Wars előtt annyira csóró volt, hogy még az ILM saját logóját és telephelyét sem tudta miből kifizetni. A mozis kasszasiker után csordogáló bevételeket persze okosan visszaforgatta a cégeibe, így A Birodalom visszavágon már sokkal jobb körülmények között dolgozhattak az ILM trükkmesterei - a régi időkre emlékezve viszont kabalaként minden új telephelyre magukkal cipelték a Kerner egykori bejárati ajtaját. Így ez ma a Lucasfilm-irodaház egyik folyosóját díszíti.
A '80-as évekre viszont már mindenki megismerte az ILM bűvészes logóját, és mivel a cégnek Lucas összevásárolta a kor legmodernebb gépeit, így idővel olyan nagyra nőttek, hogy bérmunkában bármelyik nagy hollywoodi stúdiónak bedolgoztak jó pénzért.
Az ILM elképesztően sok blockbusterhez vállalta a speciális effekteket, ami nem is csoda, hiszen a Peter Jackson-féle Weta Digital megalapításáig a szakma Oscar-halmozó királyának számított. Itt készítették el többek között a Szellemirtók 2 animatronic Slimer figuráját:
Sőt, maga a Kárpátok ostora, Moldávia bánata, Vigo figyelte minden léptemet, mivel az egyik folyosó falra kirakták a Szellemirtók 2-höz használt, legendás festmény eredetijét:
És itt van az Indy utáni második kedvenc náciverő kalandfilmes hősöm, Rocketeer is:
A lépcsőházban E.T. biciklije lóg:
De az ILM-nél készültek a Jurassic Park dinoszauruszai is:
Ez már egy másik hüllő, a Sárkányszív sárkánya:
A Kedves ellenségem látképe:
A Hook Senki szigete-jeleneteinek egyik kézzel festett háttérképe:
Sőt, már a nagy Lucasfilm-Disney-házasság előtt is jó volt a két cég viszonya, hiszen egy rakás maszk és egyéb speciális effekt is az ILM műhelyeiben készült A Karib-tenger kalózai-filmekhez. Például a csápos Davy Jones:
Az Industrial Light&Magic munkatársai mindig is híresek voltak a belsős poénjaikról és geek kikacsintásaikról (a Lázadók rajzfilmen dolgozó, félig magyar származású Joel Aron például 25 éves pályafutása alatt az összes filmbe, amin dolgozott, elrejtette saját magát). Megvan a kedves olvasónak az a jelenet, amikor az E.T.-ben megmutatják az űrlények hajóját, és a háttérben világítanak a város fényei?
A város sosem volt ott, csak egy élethű festményt (szaknyelven: matte painting) raktak oda, amin ráadásul a vicces alkotók elrejtettek egy olyan autósmozit is, ahol az emberek épp a Star Warst nézik!
De 1990-ben az ILM-csapat egy csomó szomorú békát rejtett el a nyáron bemutatott Die Hard 2 reptéri jelenetéhez megfestett háttérképre:
Így tisztelegtek ugyanis a stop motion bábok egyik nagymestere, Breki, a Sötét kristály és A mesemondó atyja, Jim Henson munkássága előtt, aki 1990. májusában hunyt el.
És még bizonyára egy rakás ilyen sztori lett volna, ha nem fél nap alatt kell végigrohannunk a filmipari British Museumba oltott Louvre-nak is beillő Lucasfilm-főhadiszálláson. A Disney alá került Lucasfilm-dolgozók egyébként elképesztően jófejek. Itt például a képregényrajzolóból lett animátor/látványtervező, Kilian Plunkett mesélt arról, hogy a Rebels rajzfilmsorozat és a Star Wars 7 alaphangulatát mennyire meghatározták a mindannyiuk által bálványozott zseni, Ralph McQuarrie vázlatrajzai.
De készült közös fotó a Clone Wars és a Rebels showrunnerével, az örök gyerek Dave Filonival is (interjút is csináltam vele, itt olvasható):
A Rebels rajzfilm évadnyitó duplaepizódját egyébként a Lucasfilm-irodaház saját, 300 férőhelyes mozijában néztük meg:
Aztán bedobtunk egy kávét itt, és már rohantunk is tovább...
A Lucasfilm ajándékboltjába, ahol Yoda alakú sütitartó tégelytől kezdve Darth Vader sisakos kenyérpirítón és világító-berregő műanyag fénykardon át a leglehetetlenebb színű, pop artos Star Wars pólóig mindent lehet kapni.
Szóval láthatjátok, óriási élmény egy Star Wars- és Indiana Jones-rajongó filmbuzinak bejárni a Lucasfilm-főhadiszállást, még a sajtótúra feszített rohamtempójában is. Mert itt még a vécéhez vezető utat is filmjelenetek és rohamosztagosok szegélyezik:
Hogy a következő folyosón már George Lucas legóból kirakott feje vigyorogjon rám egy vitrin üvege mögül:
Az viszont örök rejtély marad számomra, mit keresett az egyik Lucasfilm-fotón Steven Seagal! (Szerencsére ezt időközben a kedves olvasók megfejtették: Seagal adta át 1995-ben az Oscar-gálán a díjakat az ILM dolgozóinak a Forest Gump speciális effektjeiért.)