Csütörtök délután majdnem leállt az Index hírgyártása, miután felfedeztük a Tech rovat vezetőjének pompás kontentjét az IDDQD blogon, a bárhová beágyazható Prince of Persiáról, és rátaláltunk a böngészőben is elinduló a '80-as és a '90-es évekbeli PC-s, konzolos és C64-es játékok Mekkájára. Az egész Kult rovat boldog kisgyerekként zizzent rá a Prince of Persiára, a Wolfeinstenre, a Lotusra, a Prehistorik 2-re, meg a Titus the Foxra, és a vidám nosztalgiamaratont csak fél percre tudta megtörni egy szomorú baki: nem tudtunk karaktert választani a Golden Axe-ban!
Gyorsan össze is gyűjtöttem a régi kedvenceimet egy TOP5-ös listába - ezek azok a játékok, amikkel hetekig elvoltam az általános iskolai számítástechnika órákon, vagy otthon, a nappaliban, a földön lévő(!) hipermodern 486-os PC-nk előtt hasalva(!!!)
Mind játszható a böngészőben, akár teljes képernyőméretben is - klikk a beágyazott dobozokra (vagy ide), azonnal elindulnak!
5. Prehistorik 2 (1993)
Bár sosem tudtam anno a számtekórán végigjátszani, mindig szórakoztató volt a hülye ősemberrel ugrálni és gyümölcsöket, tortákat meg evőeszközöket gyűjteni mindenféle pókhálós barlangokban, őrült medvék és dinoszauruszok között kommandózva. Az pedig külön vicces, hogy a fél Kultrovat még most is fejből tudja, hol vannak a titkos kajaraktárak, és melyik sziklát kell ütni, hogy leessenek az égből a gigasültkrumplik!
4. Street Figter 2 (1991)
A '90-es évek nagy Street Fighter-Mortal Kombat vetélkedésében én szinte végig kitartottam a Street Fighter mellett - mert csak villámokkal rázó Blankával tudtam leverni a többieket. A leggyűlöltebb ellenfél Dhalsim volt, akinek a koponyakarpereces végtagjai pont úgy nyúltak, mint a korszak sikerjátéka, a takonylabda, ezért el is neveztük a gonosz indiai fakírt Genyakezűnek!
3. Lotus (1990)
A '90-es évek számtekóráinak abszolút favoritja volt ez az autós klasszikus - mivel osztott képernyőn ketten is versenyezhettünk egymás ellen, miközben úgy száguldoztunk az alattunk kanyargó pixelpályákon, mint a Magnum, a Miami Vice és a Knight Rider főhősei!
2. Spear of Destiny (1992)
Valahogy nálunk az általános iskolában nem a Wolfenstein volt a menő - a Hüppapókat, a karlendítve tornázó vámpírokat meg a robotpáncélos Hitlert már mindenki kinyírta otthon, akinek volt PC-je. Annál izgalmasabb volt a folytatás, amiben a Természetfeletti jelenségek atlaszából meg a többi, virágkorát élő ezoterikus könyvből jól ismert Végzet lándzsáját rejtegető nácikat kellett halomra lőni a forgócsöves géppuskával. Utóbbi mindig kéznél volt, hiszen a WOLF és a SPEAR is tipikus többjátékos szórakozás volt a '90-es években: amíg a térképet fejből ismerő barátunk mindig figyelte merre kell menni, mi nyomtuk veszettül a kurzorgombokat, a lövést és az ajtónyitást, egy harmadik ember pedig a bikanyakú Blazkowitz életerejét figyelte, hogy egy jókor lenyomott MLI billentyűkombinációval (azaz emelizéssel) megmenthesse az életünket.
1. Another World (1991)
Soha annyira nem szippantott be egyetlen játék sem a '90-es években, mint a kultikus ANOTHER, amit édesapám otthoni munkához hazahozott, fekete-fehér iskolai laptopján nyomtam végig (helyesebben csak a tankos arénaharcig). Utóbbi miatt nekem a mai napig egy kicsit horroros-noiros sci-fiként maradt meg az emlékezetemben ez a játék, ahol a Perzsia hercegére hasonlító főhős folyton a csápos-púpos szörnyek elől menekül mindenféle vizenyős cseppkőbarlangokban, később pedig a lézerpisztolyával összemókolt védőpajzs mögött próbálja lázasan kitalálni, merre fusson az őt üldöző, jetiszerű, mérges űrhumanoidok elől. Az elképesztóen hangulatos idegen világ mellett nagyon tetszett, hogy 576 Kbyte-előfizetés és végigjátszós videók híján legalább annyira kellett használnom az agytekervényeimet az akadályok leküzdésében (le kell rugdosni a rémpiócákat, hogy elcsaljuk a monsztát, hintázni kell a ketreccel, hogy az őrre essen, úgy kell pajzsot generálva kilőni az ellenfél pajzsát, hogy ő közbe ne lője hamuvá a melák haverunkat, stb. stb.), mint a kézügyességemet. Sajnos a hasonló stílusú Flashback, amit sokan tévesen az Another World folytatásának tartanak, nincs meg a beágyazható játékgyűjteményben...
És neked melyik játék volt a kedvenc DOS.játékod a '90-es években?
Mert hát meg lehetne még említeni a Pac-Mant, a Prince of Persiát, a Lemmingst, a Dune 2-t, a Street Rodot, az Aladdint, az Atomixet, a Centuriont, a Jazz Jackrabbitet, a Karatetkát, a Zack McCrakent, a SimCityt, a North&South-ot, a Warlords 2-t, a Topplert, a Ski or Die-t, a Budokant, a Test Drive-ot, meg a sok Leisure Suit Larryt is (mindegyik játszható és beágyazható), de ezekről akkor majd legközelebb írok, most inkább megyek vissza billentyűzetet amortizálni!
TETSZETT A POSZT? CSATLAKOZZ A NERDBLOG FACEBOOK-CSOPORTJÁHOZ, ÍGY SOSEM MARADSZ JAMES BONDOS, STAR WARSOS, BUD SPENCERES ÉS VICO-FILMES RETRÓKONTENT NÉLKÜL!