Ha karácsony, akkor Reszkessetek, betörők! és persze Bud Spencer-Terence Hill-filmek, nagyjából ennyibőláll évtizedek óta a kereskedelmi tévék ünnepi műsorstruktúrája. Szerencsére akadnak üdítő kivételek: idén például a Paramount Channel vetíti le gyerekkorom egyik kedvenc Karácsonyi ének-adaptációját, a Szellemes karácsonyt (a pontos időpontokat lásd a poszt alján).
Erről a filmről nekem mindig az jut eszembe, hogy a másolt VHS-kazettás időkben egy haverom véletlenül (vagy pont, hogy direkt?) azt írta a kazetta tokjára, hogy Szellemirtók 3, mi pedig simán elhittük az elején, hogy Peter Wenkman karácsonyát nézzük!
Hiszen Bill Murray pont ugyanolyan magabiztos és cinikus seggfej itt is, mint amilyen a Szellemirtókban volt (gyanús, hogy ezekben a '80-as évekbeli filmekben valójában saját magát játszotta), és itt is minden második jelenet tele van rémes zombikkal és vicces gumiszörnyekkel! Azt csak később tudtam meg, hogy a film marketinggépezete tényleg tudatosan rájátszott a Szellemirtók korábbi sikerére, és az amerikai mozikban azzala szöveggel reklámozták a filmet, hogy
Bill Murray is back among the ghosts, only this time, it's three against one! Azaz: Bill Murray újra szembeszáll a szellemekkel, csak most hárman vannak egy ellen!
A Szellemes karácsony a Dickens-féle, jól ismert Karácsonyi ének egyik legjobban sikerült feldolgozása. A különbség tényleg csak annyi, hogy a zsugori mágnás, Scrooge helyett a tévéelnöki székbe pályázó, kollégáit semmibe vevő, beképzelt Xavier Crosst (Bill Murray) látogatják meg két whiskyzés között a múlt, a jelen és a jövő karácsonyok szellemei, hogy szembesítsék a múltjával, és persze a közelgő halálával.
A főhős tipikusan az az undok vállalatigazgató, aki karácsonykor rúgja ki az alkalmazottait, még az egyetlen testvérének is csak egy nyamvadt céges repitörülközőt képes ajándékozni, aztán meg csodálkozik, hogy senki sem szereti, és még szenteste is egyedül van...
A film egy óriási dilivonat, ahol a viccesen ripacskodó Murray mellett tényleg csak a speciális effektesek szellemei és más szörnypofái rúghatnak labdába. Itt van rögtön a kedvencem, az egykori tévéigazgató, akit a főhősünk ijedténem lelő, ezért szegény szellem még egy jó viszkit sem ihat, mert kifolyik belőle a drága nedű:
A szörnyekért egyébként 1989-ben a maszkmestereket Thomas R. Burmant és Bari Dreiband-Burmant Oscarra is jelölték, de a díjat végül a habszivacs rémpofákban szintén iszonyúan erős Beetlejuice-stáb vitte el.
Érdekesség, hogy a filmet a Halálos fegyver 1-2-3-4 atyja, Richard Donner rendezte, akinek ezen kívül a Goonies (nálunk: Kincsvadászok) című, kultikus ifjúsági kalandfilmet köszönhetjük. A Goonies stábjából Donner több embert is magával hozott, az Oscar-jelölt effekteseken kívül többek között Linda DeScenna díszletest. Donner és Bill Murray egyébként rengeteget vitatkoztak a forgatáson, mivel a rendező és a színész is közmondásosan nehéz eset.
A film végül elég gyalázatos bevételt produkált azamerikai mozikban: mindössze 60,3 millió dollárt hozott össze. Összehasonlításképp: a Bill Murray korábbi nagy sikere, a Szellemirtók majdnem 300 milliót kaszált világszerte, és még az 1989-es Szellemirtók 2 is összeszedett 215 milliót.
Szellemes karácsony / Srooged (1988) - Ítélet:
A filmet a magyar Paramount csatornán lehet elcsípni, december 24-én, csütörtökön 20:00-kor, 25-én 16:20-kor, 26-án 21:35-kor, hétfőn, 28-án 18:00-kor, 29-én 23:55-kor, december 30-án pedig reggel 7:20-kor.
TETSZETT A POSZT? CSATLAKOZZ A NERDBLOG FACEBOOK-CSOPORTJÁHOZ, ÍGY SOSEM MARADSZ STAR WARSOS, BUD SPENCERES ÉS HORRORFILMES RETRÓKONTENT NÉLKÜL!