Őrület, hogy telik az idő: pár hét múlva 40 éves lesz Ridley Scott kultikus sci-fi horrorja, az Alien, amit mi idehaza persze a kissé suta A nyolcadik utas: a Halál címen ismerünk. A jeles évforduló alkalmából a Fox stúdió és az IGN geekmagazin egy hat kisfilmből álló websorozatot publikált heti bontásban. Ezeknek a legfőbb érdekessége az volt, hogy a rendezőket 500 lelkes, de a filmes szakmában még nem túl híres Alien-rajongó közül válogatták ki. Épp ezért a széria színvonala igencsak hullámzó – nekem például csak három tetszett, a másik három nem több, mint Alien-közhelyekkel megtűzdelt, csapnivaló, dilettáns trancsírhorror. Na de lássuk szép sorjában az egyes részeket!
Figyelem! A lenti Alien-kisfilmek a nyugalom megzavarására alkalmas, véres és erőszakos jeleneteket tartalmaznak, megtekintésük szigorúan csak felnőtteknek ajánlott! Ezt mérlegelve kattintson mindenki az alant sorakozó videókra!
1. Alien: Containment (megjelenés: március 29., írta és rendezte: Chris Reading)
A Weyland társaság Borrowdale nevű teherhajója megsemmisül, a legénység négy túlélő tagja pedig egy mentőhajóba zárva próbálja kitalálni, mi történt. És persze próbálják kiokoskodni, nem fertőzött-e valamelyikük... Érdemes a stáblista végét is megvárni, van ugyanis egy meglepetésjelenet az utolsó másodpercekben – de nagyjából ennyi a pozitívum, egy amatőr színjátszókörrel felvett, buta trancsírhorror ez, semmi több.
2. Alien: Specimen (megjelenés: április 5., írta és rendezte: Kelsey Taylor)
Ez a kisfilm az LV-492-es lajstromszámú bolygón, egy üvegházban játszódik, ahol egy biológusnő (Jolene Anderson) vizsgálgatja a Weyland társaságnak fontos szerves anyagokat. Az egyik lezárt hordóból azonban elszökik valami furcsa, valami idegen... Atmoszférikus nyitány, és maga a film is klasszisokkal jobb lett, mint a Containment. Igazi Alien-feelinget kaptunk szűk folyosókon meneküléssel, áramkimaradásokkal, szörcsögő űrszörnnyel, zseblámpa fényében ficergő arctámadóval és a legváratlanabb pillanatokban sisteregni kezdő vízcsövekkel! Ez az alapanyag simán megérne akár egy mozifilmes verziót is!
3. Alien: Night Shift (megjelenés: április 12., írta és rendezte: Aidan Breznick)
Egy másnaposnak tűnő űrkamionost gyógysörrel akar kikúrálni a cimborája az LV-422-es lajstromszámú bányabolygón, ám amikor beviszi a kocsmaként is funkcionáló, már bezárt ellátmányközpontba, a fickó állapota rosszabbra fordul – naná, hogy azért, mert egy kis Alien mocorog a beleiben! A Night Shiftet sajnos jóval gyengébbnek éreztem, mint az üvegházában játszódó második részt, de az Alien: Containment-et azért még így is kenterbe verte. Pozitívuma, hogy itt végre megmutatták a készítők a skorpiószerű arctámadót, és a kis, nyöszörgő mellkasrobbantót is – az egyébként, hogy minden kisfilm egyre többet és többet mutat az Alienek jól ismert egyedfejlődéséből a tojástól a savas nyálú rémpofáig, alighanem tudatos rendezői koncepció volt.
4. Alien: Ore (megjelenés: április 19. írta és rendezte: a Spears nővérek)
A széria legjobbja! A Spears nővérek kisfilmjében minden benne benne volt, ami miatt imádtuk A nyolcadik utast és A bolygó neve: Halált. Láthattunk egy vadnyugati állapotok között is virágzó űrkolóniát, egy csapatnyi maszatos képű, durva humorú, de valahol mélyen azért aranyszívű melóssal, akiket halálra dolgoztat a Weyland iparvállalat, és akikért tényleg tudunk izgulni, és sajnálni őket, amikor már egyértelmű volt, hogy befellegzett nekik... Kaptunk böszme nagy Alien-tojásokat meg oldszkúl '70-es évekbeli űrtechnikát is, kerregő számítógépekkel és egyéb masinákkal. A sziklakemény vájárnő, mint a Ripley előtt tisztelgő, anyatigris főhős igazi telitalálat, akárcsak a szigorú arcú android, akinek semmilyen emberi élet nem drága, amikor végre kell hajtani az idegen fajok után kutató Weyland társaság titkos direktíváit... Na így kell csillagos ötösre levizsgázni az Alien-toposzokból! Nagyon remélem, hogy a Spears nővéreket az elmúlt hetekben már megkereste a Disney égisze alá került Fox egy Alien nagyjátékfilm megrendezésének lehetőségével!
5. Alien: Harvest (megjelenés: április 26, Írta és rendezte: Benjamin Howdeshell)
Ez a rész inkább A bolygó neve: Halál előtt tiszteleg az Alien helyett: a főszereplők egy idegőrlően csipogó mozgásérzékelő detektorral próbálják felmérni egy vészvillogókkal sodródó, lerobbant űrkombájnon, hogy a szűk szervizfolyosók közül melyik vezet a mentőkabinokhoz – miközben természetesen ott ólálkodik körülöttük egy éhes Alien. Szépen felvonultatta a zsáner kelléktárát, csak a főszereplők annyira semmilyenek, hogy egy percig sem tudunk izgulni értük.
6. Alien: Alone (megjelenés: április 26., írta és rendezte: Noah Miller)
A fanatikus Alien-rajongókat is végletesen megosztó kakukktojás ez, mivel a szériában egyedüliként nem a klasszikus Alien-filmeket vette alapul, hanem Ridley Scott Prometheusát és a Covenantot... Az Otranto nevű, vegyi anyagokat szállító, elhagyatott teherűrhajó egyetlen életben maradt tagja utolsó utasításként azt kapja parancsba a kapitánytól, hogy tartsa egyben a hajót a Weyland társaság felmentő csapatának megérkezéséig, és semmiképpen se nyisson ki egy bizonyos lezárt ajtót. Naná, hogy főhősnőnk kinyitja azt a bizonyos ajtót, csakhogy ott egy idegen létformát talál – ráadásul róla is kiderül egy s más... Az epizód érdekessége, hogy az Alient és az egyik űrhajóst James Paxton alakítja, aki A bolygó neve: Halál sztárjának, a 2017-ben elhunyt Bill Paxtonnak a fia.
No és nektek bejött az új Alien-antológia? Kinek melyik volt a kedvenc része?
TETSZETT A POSZT? CSATLAKOZZ A NERDBLOG FACEBOOK-CSOPORTJÁHOZ, ÍGY SOSEM MARADSZ ALIENES, STAR WARSOS ÉS VICO FILMES KONTENT NÉLKÜL!
Szereted a sci-fit? Mindened a horror? Imádod a '70-es, a '80-es és a '90-es évek popkultúráját? Akkor a Mesék az ágy alól című képregényalbum is pont neked szól! Bátran lapozz bele, és ha tetszett, vásárold meg akciósan a Szellemlovasban!