Hogyan lett Fox Mulder sztárügynökből konteóhívő megszállott? Mennyire nyomta rá a bélyegét a tinédzseréveire a húga elrablása? Miért volt szinte mindig bunkó a nőkkel, és miért nem találta soha a közös hangot az apjával? Már fiatalon is ilyen mániákusan kutatta az igazságot, és mindig mindenre volt valami cinikus válasza?
Ezeket a kérdéseket járja körbe Kami Garcia magyarul is kapható X-akák előzményregénye, A káosz ügynöke – ami nálam azonnal az idei nyár slágerkönyve lett! A számomra eddig totálisan ismeretlen írónő ugyanis nemcsak csillagos ötösre mondta fel a leckét a meglehetősen terjedelmes és szövevényes X-akták kánonból, de meglepő hitelességgel ábrázolta a geek kamaszfiúk mindennapi életét, álmait, vágyait, kedvenc időtöltéseit is. A könyv minden pillanatban zseniális, az a fajta olvasmányos ponyva, amit az ember pár délután alatt, munkából hazafelé olvasgatva kivégez – de közben elfelejt leszállni a villamosról!
Mintha Stephen King mutatná be a tinédzser Fox Muldert, aki együtt nyomoz a Stranger Things kölyökcsapatával!
1979-ben járunk. Fox Mulder, a 17 éves, fotografikus memóriájú kamaszfiú lázasan készül az érettségijére, és látszólag az az élete legfontosabb két kérdése, hogy melyik egyetemre menjen, és mikor vallja be a legjobb barátjának, egy Phoebe nevű lánynak, hogy úgy érzi, köztük több van barátságnál. Valójában azonban a fiatal Muldert még mindig az aggasztja a legjobban, hogy 5 évvel korábban elrabolták a húgát, Samanthát, amikor egyedül társasoztak otthon, és a rendőrség azóta sem találta meg az elkövetőket. Így amikor híre megy, hogy egy Washington melletti álmos kertvárosban holtan találtak egy kisfiút, egy kislányt pedig nem sokkal később elraboltak, a rendőrség pedig itt sem találja a tettest, Mulder abban a hitben, hogy Samanthát is ugyanez a gyerekrabló vitte el, lelkiismeret-furdalástól hajtva veszedelmes nyomozásba kezd a saját szakállára. Helyesebben a legjobb (és egyetlen) barátja, Gimli szakállára, aki természetesen a minden tinédzser nyomozócsapatba kötelező, dagi és loncsos külsejű, fantasy mániás segéderő.
Az írónő egyébként meglepően ügyesen szövi bele a történetbe a '70-es évek végén egész Amerikán végigsöprő Star Wars- és AD&D-őrületet. Olyannyira, hogy a sztoriban kezdettől fogva központi szerepet kap Michael Moorcock 1965-ös regénye (novellafüzére?), a Melnibonéi Elricről szóló Stormbringer – nem hátrány tehát, ha az olvasó maga is tisztában van legalább alapszinten ezekkel a régi, patinás és ma már egyértelműen kult státuszú geekségekkel. Sajnos a fordító, Tábori Zoltán eléggé idegenül mozog ebben a világban: az AD&D játékülések kalandmesterét például képes volt az enyhén szado-mazo hangzású tömlöcmesternek fordítani, ami ráadásul jópárszor előfordul a könyvben, ezért bosszantóan sokszor kizökkentheti a magamfajta, masszív RPG-s múltú olvasót.
Maga a sztori, vagyis a fiatal geekek 1979-es hajszája a bomlott elméjű sorozatgyilkos után szerencsére önmagában is pompás olvasmány, nem szükséges az élvezetéhez ismerni minden popkulturális utalást és kikacsintást. A káosz ügynöke pont olyan, mint egy jobban sikerült Stranger Things-epizód vagy Stephen King-sztori: a tini karakterek nagyon szerethetőek, a nyomozás elejétől végéig izgalmas, a gyilkost pedig kellemesen ördögi, okkult misztikum lengi körbe.
A pedig, hogy ez az egész valójában Fox Mulder előtörténete, igazából csak bonus track, koktélcseresznye a puding tetején – a fekete öves X-akták rajongók viszont biztosan örülni fognak minden ismerős névnek és információnak. Hiszen ugye mit tudtunk anno a tévésorozat 1993-as indulásakor Mulder ügynökről? Ő az FBI lángeszű csodagyereke, aki a szervezet top ügynökei közt lehetne, hiszen Oxfordban végzett pszichológiát, diplomamunkája a sorozatgyilkosokról szólt. Ehelyett viszont egy félhomályos alagsori irodában gubbasztva a mások által szemétkosárba dobott, megmagyarázhatatlan esetekkel foglalkozik, és szentül meg van győződve arról, hogy az UFO-k vitték el a húgát...
Kami Garcia bámulatos könnyedséggel magyarázza meg a könyvben, hogyan lett az álmodozó 17 éves fiúból oxfordi pszichológia szakos hallgató és meggyőződéses konteóhívő. És közben pár kimondottan elegáns húzással az olyan jól ismert X-akták szereplőket is behozza történetbe, mint Mulder későbbi informátora, X ügynök, vagy a legendás konspirátor, a Cigarettás. A káosz ügynökét tehát jó szívvel ajánlom minden X-akták-, Stranger Things- és Az-rajongónak. És nagyon drukkolok, hogy a sikeres eladási mutatók láttán a Fox stúdió és az Imprint kiadó berendelje Kami Garciától azt az újabb Mulder-regényt, amit az írónő egy év eleji interjúban emlegetett.
Kami Garcia: Az X akták - Kezdetek: A káosz ügynöke
Jaffa Kiadó, 2017
264 oldal, 3490 forint
A könyv testvérkötete: Maberry Jonathan: Az X akták - Kezdetek: Az ördög ügyvédje
Ítélet:
TETSZETT A POSZT? CSATLAKOZZ A NERDBLOG FACEBOOK-CSOPORTJÁHOZ, ÍGY SOSEM MARADSZ X-AKTÁS, STAR WARSOS ÉS VICO-FILMES KONTENT NÉLKÜL!
A '90-es évek tévésorozatain és akciófilmjein nőttél fel? Az országút harcosa volt a kedvenc lapozgatós könyved? Akkor a Világvégi mesék pont neked készült! Barkasszal a posztapokaliptikus pusztulatban - rendeld meg a képregényt akciósan innen!