A napokban egy nagyon érdekes cikket olvastam arról, hogy Walt Disney évtizedeken át az FBI besúgója volt. Azzal természetesen eddig is tisztában voltam, hogy a nagyokat álmodó, örök gyerek rajzfilmguru valójában közel sem volt annyira jófej, mint amennyire a róla szóló legendárium alapján gondolnánk, sőt! A kiváló PR-os vénájával nagyon ügyesen palástolta, hogy egy igazi nyereségorientált vadkapitalista, aki csak azért tolt bele dollármilliókat a razfilmgyártásba, hogy majd idővel a befektetése többszörösét vehesse ki. Az viszont engem is meglepett, mennyire ókonzervatív komcsifaló volt, aki a saját beosztottjait is felnyomta a Szövetségi Nyomozóirodánál, ha úgy látta, hogy a Hollywoodba beszivárgó kommunisták levadászásából előnyt kovácsolhat.
Disney-ről persze más legendák is keringtek: ugyanúgy kikiáltották például megveszekedett nácinak, mint harcos antifasisztának. Én amúgy az utóbbi felé hajlok, hiszen a második világháború idején elég sok náciellenes propaganda rajzfilmet készített a Disney stúdió – tavaly novemberben, Miki Egér 90. születésnapja apropóján többek között erről is beszélgettem Tímár ágival és Lay Vikivel a Klubrádión futó, menő popkulturális magazinműsorban, a Galaxis Kalauzban. Íme:
Az adásban elhangzottakhoz mindenképp szeretnék egy képes-videós kísérő anyagot is mellékelni – rögtön itt van például Mickey Mouse előképe, Oswald, the Lucky Rabbit.
Ahogy az adásban is elhangzott, az 1928-as Steamboat Willie című rajzfilmben maga Walt Disney fütyörészett és cincogott Miki Egér hangján. A kormánykereket tekergető egér azóta is emblematikus figurája a cégnek, és persze azóta már Miki sem szemétkedik annyit az állatokkal, mint itt, ahol még egy állatkínzó suttyó volt!
Az 1930-as évektől Walt Disney és a csapata egyre több új szereplőt találtak Miki Egér mellé. A barátságos Plútó kutya 1930-ban született meg, a szerencsétlen Goofy 1932-ben – egyes vélemények szerint ők valójában testvérek, csak Goofy egy icipicivel okosabb, és képes beszélni meg ruhákat felvenni...
Donald Kacsa 1934-ben született meg, és a matrózinge kapóra is jött Disney-nek, hogy a második világháború alatt propaganda célokra használja fel a karaktert a stúdió. 1942-ben Donald jó hazafiként beállt az amerikai hadseregbe, hogy hat kisfilmben harcoljon a japánok ellen az ázsiai fronton (ezeket a részeket Wartime Donald illetve Commando Donald gyűjtőnéven is szokták emlegetni, és majd egy külön posztban is kitérek rájuk a közeljövőben).
A végére hagytam a legszürreálisabb Disney-rajzfilmet 1943-ból! A Der Führer's Face című, Oscar-díjjal jutalmazott, énekes-táncos epizódban ugyanis egy bizarr álomjelenet erejéig Donaldból náci lett: a német hadigépezet szolgálatába állt, és egy lőszergyárban Chaplin Modern idők-béli gyártósoros jeleneteit megidézve folyton kart lenget a lövedékek között felbukkanó Hitler-portréknak! Íme:
TETSZETT A POSZT? CSATLAKOZZ A NERDBLOG FACEBOOK-CSOPORTJÁHOZ, ÍGY SOSEM MARADSZ RAJZFILMES, KÉPREGÉNYES ÉS VIDEOJÁTÉKOS KONTENT NÉLKÜL!
Imádod a régi meséket? Szereted a kedves kis rajzfilmfigurákat? Mindened a retró? Akkor a Mesék az ágy alól című képregény is pont neked szól! Bátran lapozz bele, és ha tetszett, rendeld meg akciósan itt!