Itta a tavasz, dagad a... geekek pénztárcája, hiszen ugye már hónapok óta amiatt spóroltak, hogy most minden újdonságot (és persze régi vágyálmot) megvehessenek akciósan a Kispesti Munkásotthon Művelődési házban megrendezésre kerülő 34. Képregénybörzén! Lássuk, melyik az a tíz magyar nyelven megjelent képregény, amit semmiképp sem szabad vasárnap az árusoknál hagyni!
(Greg Horn: Marvel Divas)
1. Mega Marvel: Logan
Az idei év legjobban várt hazai képregényes megjelenése egyértelműen a Logan mozifilmhez időzített Old Man Logan, amit most végre bezsákolhat minden Rozsomák-rajongó! A mozifilm baljós jövőképe, és a westernfilmekkel kevert Mad Max-es hangulata természetesen nem volt véletlen: Hugh Jackman utolsó X-Men-filmje rengeteg hangulati elemet átemelt Mark Millar és Steve McNiven ma már klasszikusnak számító, 2008-as Marvel-képregényéből (meg persze a Last of Us című zombiapokalipszises videojátékból). Ebben a történetben Logan eléggé megöregedett, és az X-Men tagjai is meghaltak a gonoszok ellen vívott harcban, így most a Vörös Koponya meg a többi szuperbűnöző uralja Amerikát, Hulk és a zöld fattyai pedig tahó déli redneckként kekeckednek mindenkivel. A vidéki magányában remeteként éldegélő Logant természetesen itt is felkeresi egy régi ismerős szuperhős (Xavier prof helyett Sólyomszem), hogy aztán kocsiba vágják magukat, és a road movie-ba illő sztoriban szétcsapjanak a rosszfiúk között. Viszont a filmmel ellentétben itt van egy olyan T-Rex is, amit megszállt Pókember szimbionta fekete ruhája - és ez csak egy a kötet hihetetlenül vad, apokaliptikus ötletei közül! (Kingpin, 212 oldal, 3800 forint - de a Börzén csak 3000!)
2. Marvel+ 2017/2
Nem tudom, ki hogy van vele, számomra az utóbbi évek legizgalmasabb passzosgúnyás szuperhősös sztorija egyértelműen a Joss Whedon-féle Astonishing X-Men-történetfolyam. Igen, igen, AZ a Joss Whedon, akinek a zseniális Firefly tévésorozatot köszönhetjük, valamint azt a dinamikus és vicces Bosszúállók-mozifilmet, amit azóta is szemérmetlenül másol a Marvel Entertainment a sokadik ugyanolyan blockbusterében. Whedon ebben a képregényében igen virtuóz módon gyúrta össze a két kedvencét: Rozsomák, Kitty Pride, Kolosszus és a többi régi ismerősünk ugyanis ezúttal az űrben püfölik a gonoszokat: az undok Brand ügynöknő vezetése alatt álló Külvilági Affér Rendezési Divízió (vagyis K.A.R.D.) tagjaiként kell rendet tenniük a Résvilágban, ahol egy űrorkokra hasonlító, harcias népség él Kruun hadúr zsarnoki uralma alatt. Ez a sztori viszont (sajnos!) hamarosan véget ér, de indul egy újabb! Ebben Amerika Kapitány a 2. világháborúban még a Megszállók nevű szuperhős csapat tagjaként támadást indított a nácik titkos bunkere ellen, ám egy időanomália következtében Buckyval együtt átkerült a mai New Yorkba! A régi, náciverő Amerika Kapitány értetlenül áll az új Kapitány előtt, aki jelenleg épp Bucky, Vasembernek pedig úgy kell szembe néznie az újonnan felbukkant Amerika Kapitányt, hogy az "eredeti" miatta halt meg a Polgárháborúban. (Kingpin, 64 oldal, 990 forint)
3. Peter Parker Pókember #32
A Kingpin természetesen folytatja azoknak a retró hangulatú Pókember-sztoriknak a kiadását is, amelyek miatt minden képregényszerető ember úgy érezheti, hogy egyetlen nap sem telt el a '90-es évek közepe óta - legfeljebb annyi, hogy a Peter Parker Pókember-füzetek borítóin már sajnos nincs rajta a Kandi Lapok kerítés (mert amiatt valószínűleg perelne a felszámolási eljárás alatt álló Adoc-Semic). Hősünk tehát továbbra is oldszkúl bútorok között éldegél és folyton klónokkal, a Sakállal meg a kopasz Keselyűvel bunyózik. De vajon az új füzetben J. Jonah Jameson főszerk elégedett lesz végre Peter fotóival? Ki tudja fizetni a derék hálószövő ebben a hónapban is a rezsijét? És vajon hazaér-e időben a tetőablakon keresztül bemászva, lehetőleg még azelőtt, hogy May néni vagy Mary Jane megtalálná a szennyeskosárban az előző héten összeizzadt pókjelmezt? Megannyi kínzó kérdés! (Kingpin, 80 oldal, 1750 forint)
4. Lucky Luke #28 – Az ígéret földje
A Pesti Könyv évek óta szorgalmasan jelenteti meg a nálunk Villám Vili és Talpraesett Tom néven is ismert Lucky Luke vadnyugati kalandjait. Az árnyékánál is gyorsabban lövő cowboy sikerét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a mostani, Az ígéret földje alcímet viselő kötet már a 28. a sorban. A naplementébe lovagló hősünk legújabb kalandját viszont már nem a jó öreg Goscinny-Morris-páros jegyzi, hanem Achdé és Jul. Az mostani számnak egyébként lesz egy keményborítós, gyűjtői változata is, ami mindössze 100 példányban fog megjelenni 3000 forintos áron.
5. Dampyr #2 – Transylvania Expressz
Új Dylan Dog-kötet most nem lesz, de szerencsére a Frike Comics kiadó folytatja Harlan Draka, a Ralph Fiennes-arcú szerb vámpírvadász kalandjait! Világutazó hősünk (aki pont mint Penge, maga is félig vámpír) a korábbi részekben bejárta már a polgárháború tépázta Balkánt, a kísérteties Angliát és a posztszovjet Oroszországot. Ezután kergetőzött egy kicsit a prágai gólemmel, a német egyetemvárosokban bujkáló, csápos kultistákkal, Velencében megfejtette az "élő automatának" a titkát, és a szellemvadász Maud Nightingale oldalán Írország partjainál is felgöngyölített egy szövevényes kísértethistóriát. A történet folytatásában Harlan végre Magyarországra is ellátogat - ennek örömére két magyar rajzoló (Lakatos István és Tuli Krisztián) zseniális Dampyr-tisztelgése is helyet kapott az új kötetben, exkluzív tartalomként! (Frike Comics, 196 oldal, 3000 forint)
6. The Walking Dead – Élőhalottak #13: Töréspont
A Nyugat+Zombik megjelenése ugyan még mindig várat magára, de szerencsére itt vannak nekünk az import zombik: az AMC kultikus tévésorozatának eredeti képregényváltozata! Robert Kirkman díjnyertes fekete-fehér sorozata már a baljós 13. számnál tart, amiben az exrendőr Rick továbbra is a családjával meg a melléjük csapódó túlélőkkel próbál meg ember maradni a zombiapokalipszis utáni embertelenségben. A Walking Dead képregényeket egyébként érdemes a sorozatfüggőknek is figyelemmel követnie, mivel a két médiumban az események nem ugyanúgy alakulnak. Sőt, több olyan karakter is van a tévés változatban, akik a képregényben nem is szerepelnek, vagy ott kicsit máshogy alakult a sorsuk. Itt például már régen lecsapták szegény Rick karját! (Books&Stuff kaidó, 136 oldal, 2990 - de a Börzén csak 2400!)
7. Outcast #3
Robert Kirkman a Walking Dead mellett belekezdett egy másik képregénysorozatba is - ez lett a szegény ember Ördögűzője, az Outcast. Naná, hogy ebből is tévésorozat lett, amit a Fox csatorna már itthon is vetít, a Budapesten élő olasz képregényrajongók kiadója, a Frike Comics pedig úgy döntött, hogy az ördögűzős Kirkman-sorozatot is megjelentetik magyarul az eddigi sikerképregények, a Dylan Dog és a Dampyr mellett. “Az Outcast egy fiatal férfi, Kyle Barnes történetét követi nyomon, akit egész életében természetfeletti erők kísértettek. Most egy saját démonaival küzdő vidéki prédikátor, Anderson tiszteletes segítségével Kyle útnak indul, hogy számára eddig ismeretlen, átlagos életet élhessen. De a Kyle által felfedezett igazság örökre megváltoztathatja saját történetét és az egész világ sorsát. (Frike Comics, 48 oldal, 1400 forint)
8. Bucó, Szetti, Tacsi és Micike: Drónok harca
A fentebb már beharangozott, Kandi Lapok-stílusú Pókember mellett egy másik régi ismerőst is üdvözölhetünk és keblünkre ölelhetünk majd a hétvégén. A '80-as évek ikonikus kiskutyakommandója, Bucó, Szetti és Tacsi egy vadonatúj füzetben térnek vissza az időközben felnőtt olvasóikhoz. Kiss Ferenc és Haui József képregénye maximálisan hű az eredeti, Marosi László-Békési József-féle Bucó, Szetti, Tacsi-hoz, de a girl power jegyében most már Micike is bekerült a címszereplők közé. A Trónok harca-őrületre, és emellett persze még rengeteg másik popkulturális hatásra viccesen reflektáló Drónok harca középpontjában BME drónépítő versenye áll, amire természetesen a kiskutyák, meg persze a Főnök béna bandája is beneveznek. Utóbbi csapat semmit sem tanult a '80-as évek óta, úgyhogy most is galád ügyeskedéssel próbál kifogni Bucón, Szettin, Tacsin és Micikén – de persze minden hiába! (Szerzői kiadás, 28 oldal, 1900 forint)
9. Világvégi mesék
A Kaméleon Komix friss szereplő a hazai képregényes életben. A kiadó első színes albuma, a Világvégi mesék egy csupa magyar szerzőt felvonultató antológia, a Mad Max-filmek, a Fallout-játékok és a The Walking Dead tévésorozat szerelmeseinek - sötét és kegyetlen vízió egy olyan világról, ami akár valósággá is válhatott volna. Alkotói közt az egykori ingyenes online képregényantológia, a Random alapítója, Chavez neve is szerepel: több évnyi hallgatás után egy Paneldzsungel című 40 oldalas, színes, a Gombalovas-testvérpár látványos rajzaival elmesélt posztapokaliptikus horrorral tér vissza a hazai képregényes élet sűrűjébe. Csátvák Soma Felperzselt só című története a hazai fejlesztésű, már most kultikus Saltlands társasjáték színhelyét, a nagy kataklizma utáni Sóság kőkemény világát mutatja be Lossonczy Bazsó szuggesztív képeivel. A kötetben a fentiek mellett az ismert regényíró-illusztrátor, Lakatos István kétoldalas zombivadászata is helyet kapott. A borító Budai Dénes munkája, a szerkesztő és egyben a kiadó a Cafe Postnuclear másik alkotója, Szűcs Gyula - vagyis én, e sorok írója. (Kaméleon Komix, 52 oldal, 2990 forint - de a Börzén csak 2800!)
10. Cafe Postnuclear
Akik lemaradtak 2015-ben a Totalcar autós-lövöldözős képregényéről, a hétvégén bepótolhatják, maradt még néhány példány a szegény ember Mad Maxéből! A Cafe Postnuclear világa a Kádár-korszak és Az országút harcosa egybeolvadva a sosemvolt jövőben, ahol a legvagányabb pusztulati macsók pont olyan büntető egysorosokban társalognak, mint a VICO-filmek főszereplői! A képregény bevallottan az autók, a motorok, a hangalámondásos VHS-kazetták szerelmeseinek készült, a sztori épp ezért egyszerű, mint a jancsiszög: a tuningolt Skodával furikázó, Orion-pólós pisztolyhős egy dögös sztriptíztáncosnővel meg két Commodore 64-mániás neobarbárral együtt szembeszáll a sugárfertőzött papok rémuralmával. Egy olyan atomháború utáni Magyarországon, ahol egy babkonzerv, egy kanna benzin és egy pohár víz is többet ér, mint az emberélet, és ahol a bűneid zsoldja: halál! (Totalcar.hu, 72 oldal, 3480 forint - utolsó példányok!!!)
34. Képregénybörze
Helyszín: Kispesti Munkásotthon Művelődési ház (1191 Budapest, Teleki u. 50.)
Nyitás: árusoknak 09:00-kor, vásárlóknak és érdeklődőknek 10:00-kor.
Zárás: 15:00-kor
Belépődíj: 500 Ft.
Árusítási díj asztalonként: 700 földszint / 300 emelet
TETSZETT A POSZT? CSATLAKOZZ A NERDBLOG FACEBOOK-CSOPORTJÁHOZ, ÍGY SOSEM MARADSZ KÉPREGÉNYES, STAR WARSOS ÉS VICO-FILMES KONTENT NÉLKÜL!
Hangalámondásos James Bond VHS-kazettákon nőttél fel? Az országút harcosa a kedvenc lapozgatós könyved? Akkor a Cafe Postnuclear testvérkiadványa, a Világvégi mesék pont neked készült! Barkasszal és Volkswagennel a posztapokaliptikus pusztulatban - rendeld meg a képregényt akciósan innen!