Jeles nap a mai: épp 70 éve, 1944. augusztus 1-jén született a nemzeti filmipar megújításáért felelős kormánybiztos, ifjúkorunk kedvenc akciófilmjeinek producere, Andy Vajna, a Rambo-trilógia, a Terminátor 3, és egy seregnyi másik Stallone- és Schwarzenegger-mozifilm producere. Isten éltesse!
Vajna családja az '56-os forradalom után emigrált az Egyesült Államokba, de a fiatal Andy mielőtt fejest ugrott volna a filmiparba, először fodrászként dolgozott Hongkongban. 1976-ban aztán Marrio Kassarral megalapította a Carolco Picturest, ami a '80-as és a '90-es években élte a fénykorát.
A Carolco jól ismert logóját olyan kasszasikerek előtt láthattuk, mint a Rambo, a Terminátor 2, vagy Total Recall, Vajna azonban 1989-ben egy másik céget is alapított Cinergi néven, így amikor a Carolco A kincses sziget kalózai és a Showgirls és a buktája után leszállóágba került, az tulajdonképpen csak Mario Kassar rossz döntéseinek volt köszönhető. Sajnos a '90-es évek végére már a Cinergi sem muzsikált valami fényesen, ezért Vajna inkább átmentette a vagyonát és a Terminátor-jogokat a C2 Pictiuresbe.
Mario Kassar, Sylvester Stallone és Andy Vajna (forrás: mariokassar.com)
A Carolco, a Cinergi és a C2 filmográfiája azért így is nagyon szép, igen nehéz eldönteni, melyik a legjobb Vajna-blockbuster. De azért csak próbáljuk meg!
1. Rambo (1982)
Eredetileg Terence Hill játszotta volna Rambót, szerencsére végül a Rocky sikere miatt Stallone kapta meg a mogorva vietnami veterán szerepét, akit addig-addig idegesít egy kisvárosi seriff, hogy beveszi magát az erdőbe, és ott jól elintéz mindenkit. Érdekesség egyébként, hogy John Rambo ebben a filmben még csak egyetlen egy embert ölt meg, és végig azt bizonygatta, hogy a seriff kereste a bajt, ő csak visszaütött neki.
Rambo az eredeti regényben amúgy meghalt, miután elsírta a bánatát Trautman ezredesnek, de végül Sly és Vajna átírták a film végét, hogy leforgathassanak később még néhány folytatást - amiben aztán a fejkendős hős egyszemélyes hadseregként, robbanónyilakkal vágott rendet Délkelet-Ázsiában és Afganisztánban.
2. Menekülés a győzelembe (1981)
Sokan ezt a Stallone-filmet a Két félidő a pokolban gyenge hollywoodi remake-jének tartják, lelkük rajta. Ez a film Andy Vajna közbenjárására a pesti MTK-pályán készült filmet, és minden Stallone- és focirajongó ismeri: Michael Caine és Pelé a fogolytábor lakóiból verbuvált csapat élén 1944-ben megverik a náci futballválogatottat, aztán megszöknek. A jó öreg Sly a kapuban vitézkedett, a pletykák szerint azért, mert borzalmas volt a lövőtechnikája, viszont a Rocky miatt már jól csengett a neve, így kötelező volt szerepelnie a filmben.
3. Vörös zsaru (1988)
Schwarzenegger és James Belushi budapesti helyszíneken leforgatott, kortalan klasszikus buddy cop filmje, ahol nemcsak a szovjet-amerikai nyomozópáros poénjain és Arnold akcentusán röhöghettünk, hanem azon is, hogy a csupa magyar színészből álló bűnbanda Növényi Norbert műlábába rejtette a kokaint - amit persze a jó öreg Schwarzi azonnal megtalál, és elkezd kiabálni a felejthetetlen klasszikusát: COCAINUM!!!
4. Total Recall (1990)
Ifjúkorunk kedvenc sci-fije volt a háromcsöcsű nővel, a saját magával társalgó, undorító orrturkálást bemutató Arnolddal és a testvére gyomrában lakó mutáns seregvezérrel felturbózott Emlékmás. Paul Verhoeven nagyon jól beillesztette Philip K. Dick Emlékárusítás kicsinyben és nagyban című sztoriját a '80-as években a Szárnyas fejvadásszal, a Robotzsaruval és a Menekülő emberrel népszerűvé vált cyberpunk környezetbe, ahol a gazdag és gátlástalan főgonosz rémuralmát mindig csak egy morcos future-noir hős képes megszüntetni.
A rendező zsenialitását dicséri, hogy a mai napig nem lehet biztosan tudni, hogy igazi happy end volt-e a film végén, vagy csak egy beprogramozott, hamis emléket láttunk. Vajon Patrick Swayze vagy Dustin Hoffman főszereplésével is ilyen jó lett volna a Total Recall?
5. Terminator 2 - Az ítélet napja (1991)
Ki ne ismerné minden idők egyik legjobb akciófilmjét, amiben végre jófiú lett a Schwarzenegger-arcú, bőrdzsekis T-800-as Halálosztóból, és a mozgókép-történelemben először használtak CGI-t egy szereplő megrajzolásához, nevezetesen a gonosz T-1000-es, folyékony fém Terminátor mai szemmel is kifejezetten látványos átalakulásához? Vajna és Kassar nagyon jól döntöttek, amikor 10 millió dollárért megvették a Terminator sikere után az időutazó kiborg jogait a Hemdale Filmtől, mert a folytatás látványban, sztoriban és bevételben is felülmúlta az első részt.
James Cameron A bolygó neve: Halál után ismét megmutatta, hogy a jó első részek még jobb második részeinek mestere: a '84-es Halálosztó dauerolt hajú diszkós kiscsajából (Linda Hamilton) Ripley után szabadon egy gyerekvédő, gerillaharcos Szűz Máriát csinált, Arnold Hasta la vista, baby-je, pedig örökre bérelt helyett kapott a legjobb leszámolós dumák Top10-es gyűjteményében.
6. Die Hard 3 (1995)
Andy Vajna és a Die Hard atyja, John McTiernan jól felismerték a '90-es években, hogy a véres atlétatrikós Bruce Willisnek nem egyszemélyes hadseregként kéne gonosztevőkre vadásznia, mert ez a műfaj már haldoklik, hanem a Halálos fegyver-filmekhez hasonlóan egy vérbeli buddy cop-moziban kell egy idegesítő sidekickkal (Samuel L. Jackson) viccelődnie a nyomozás szüneteiben.
A szívatós feladatokkal trükköző Jeremy Irons legalább olyan zseniális főgonosz volt, mit amilyen Alan Rickman a Nakatomi tornyos első részben, így mint szinte mindenkinek, nekem is a harmadik Die Hard a kedvencem, Bármelyik karácsonykor újra lehet nézni az első kettővel együt, nagy kár, hogy a 4-5. részek a nyomukba sem érnek.
7. Dredd bíró (1995)
A két régi jóbarát, Slyvester Stallone és Andy Vajna 1995-ben egy gyerekbarát sci-fiben mutatták meg Dredd bíró bűntől fuldokló Mega Cityjét, amit akkoriban mi csak a Rock Power magazin véres képregénymellékletéből ismertünk.
A film egyszerre akart a Pusztító és a Mad Max 3 folytatása lenni, ráadásulStallone két megbocsáthatatlan bűnt is elkövetett benne: a film 10. percében lekapta a fejéről azt a kultikus sisakot, amit Dredd 1977 óta szünet nélkül hordott, később pedig nem lőtte agyon Rob Schneidert az első alkalommal, amikor lehetősége lett volna rá.
8. A miniszter félrelép (1997)
"Ez a test megér egy estet a mozikban!" - így reklámozták 1997 telén minden utcai hirdetőoszlopon A miniszter félrelépet, mi pedig buzgón bólogattunk a gimnáziumi osztálytársaimmal, és már rohantunk is a szolnoki Vörös Csillag moziba (persze akkor már Nemzetinek hívták), mert azt hittük: a pucér Dobó Katára vonatkozik a harsogó reklámszöveg.
Pedig ez a felirat a plakáton a holttest lábára volt ragasztva... De így sem csalódtunk: végre láttunk egy magyar filmet, amin ugyanolyan jókat lehet röhögni, mint az akkori kommersz amerikai vígjátékokon, a Nekem 8-on, a Hanta Boy-on vagy Az őserdő hősén.
Vajna, A miniszter félrelép producere persze pontosan ismerte ezeknek a blockbustereknek a működési mechanizmusait, így egyértelmű volt, hogy kasszát fog robbantani: A miniszter félrelépet legalább 600 ezren látták, ami a mai napig nézettségi rekordnak számít a magyar filmek között.
9. A 13. harcos (1999)
Az 1999-es esztendő már a Vajna-filmek alkonya volt. A mozinézők az új Star Warsra, a Mátrixra, a Hatodik érzékre és a Toy Story 2-re tódultak, így egy régivágású, kosztümös kalandfilm, amiben egy arab ficsúr (Antonio Banderas) a harcias germánokhoz csapódott, már senkit sem érdekelt.
A 13. harcos minden erénye ellenére csúnyán elvérzett a mozipénztáraknál, és a mai napig előkelő helyet foglal el a minden idők legnagyobbat bukó mozifilmjeinek toplistáján - amit egyébként még mindig Vajna régi harcostársa, Mario Kassar vezet A Karib-tenger kalózai-őrület előtt leforgatott A kincses sziget kalózaival.
10. Terminátor 3 (2003)
Edward Furlong mindig is jobb John Connor volt, mint Nick Stahl, de ezen túlmenően sosem értettem, miért gyűlöli mindenki a harmadik részt, amit a rajongók ráadásul az ostoba T4-nél is rosszabbnak tartanak. A sok hülye vicc és a biodíszlet Terminatrix domborualatai mögött ugyanis ez egy nagyon jó film: hány olyan hollywoodi blockbuster van még, ahol nem nyernek a végén a jók?
Itt ugyanis a főhős nem tudja megakadályozni az Ítélet napját, a Skynet ledobja az atombombákat, vége az emberiségnek, és csak azok élik túl, akik John Connorhoz hasonlóan időben egy bunkerbe menekültek. A kivágott jelenetek között pedig a Terminator-franchise egyik legzseniálisabb poénja is megtalálható: a mintakatona Candy őrmester, akinek a fizimiskáját a Cyberdine a T-800-as Halálosztó-szériához használta (de a hülye akcentusa miatt a végleges modell az egyik középvezető hangját kapta meg).