A Klubrádión tavaly szilveszterkor ment le egy maratoni Galaxis kalauz-adás, amiben szerénységem volt Tímár Ágnes és Lay Viktória vendége. Az év vége jó apropó volt ahhoz, hogy szilveszteri és újévi filmekről, moziklasszikusok és kultsorozatok jó és rossz befejezéséről és alkotói életpályák lezárásáról beszélgessünk. De szóba kerültek olyan érdekességek is, mint a tévéből magnókazettára felvett, négyelemes walkmanen meghallgatott filmek, vagy éppen az, hogy mennyire unalmas tud lenni a Hatodik érzék vagy a Twin Peaks, ha valaki gonosz módon előre elspoilerezi nekünk a végét...
A teljes adás itt fentebb hallgatható meg, alább pedig néhány olyan részt emeltem ki a közel egyórás beszélgetésből, ami leginkább illik a Nerdblog geek/retró tematikájába (nyugi, nem 9 órányi lett az anyag, az csak valami bug miatt íródott ki ilyen furcsán).
1. megálló: A szilveszteri filmek
Az adás elején természetesen szóba kerültek olyan tipikus szilveszteri filmek, mint a Szilveszter éjjel vagy a Harry és Sally, de elidőztünk egy kicsit a Forrest Gump emlékezetes szilveszteri jeleneténél is. Később pedig olyan kultikus alkotásokról is beszélgettünk, amelyről lehet először nem is ugrik be, hogy szilveszter éjjel játszódik – ilyen volt például az Ítéletnap, amiben Arnold Schwarzeneggernek kellett megakadályoznia, hogy a Gabriel Byrne-arcú Sátán és egy ártatlan lány szilveszteri légyottjából megfoganjon az Antikrisztus, de a Négy szobában is szilveszter éjjel rángat bele mindenféle galibába egy szerencsétlen londínert, Tim Roth-ot a Madonna vezette boszorkányszekta és a Tarantinóval bulizó Bruce Willis!
2. megálló: A világvége-filmek és személyes vég-történetek
Ennél az állomásnál természetesen elég sokat időztünk, hiszen nagy kedvencemről, a posztapokaliptikus zsánerről volt szó. Ezek a filmek tinédzser koromban természetesen még a látványos akciók, a tuningolt autószörnyek, a lenge ruhás amazonok és vagány, bőrszerkós vad harcosok miatt jöttek be. Mai fejjel viszont már azért szeretem őket, mert nagyon jól rámutatnak arra, milyen sivár világ köszönthet ránk, ha továbbra is ilyen esztelen módon kizsákmányoljuk a környezetet, és gyönyörűen bemutatják, hogy valójában mennyire nem fontosak a bennünket körbevevő szuperkütyük és divatos holmik, ha a túlélés a tét. Az újrakezdés barbár romantikájának eszköztárával ráadásul nemcsak azt lehet bemutatni, ahogy a szado-mazo szerkós motoros bandák rémuralmuk alatt a vízzel, élelemmel és más nyersanyagokkal kereskedő, békés kolóniákat, hanem azt is, hogyan hódítja vissza a természet a toronyházak birodalmát – gondoljunk csak a Legenda vagyokban a New York közepén rohangáló állatokra. Másik nagy kedvencem a zsánerből a fenti videó: A Waterworld eredeti lezárása az lett volna, hogy miután Kevin Costner elhajózik megkeresni a többi kopoltyús mutánst, a sziklaszirten integető lányok megtalálják egy 1953-as Mount Everest-expedíció emléktábláját – vagyis a legendák szárazföldje, amit addig mindenki csak mesének hitt, valójában a Himalája teteje!
A személyes vég-filmeknék végre egy olyan kultikus alkotástól is beszélhettünk, amelyiknél először fordult elő a műsor történetében, hogy mindhárman láttuk, és mindhármunknak tetszett! Ez a film a Nagy hal volt Tim Burtontől, amiben Albert Finney a halálos ágyán meséli el a fiának az élettörténetét, kedélyesen visszaemlékezve azokra az évtizedekre, amikor még úgy nézett ki, mint Ewan McGregor, és egy folyton vakarózó, farkasember porondmesterrel (Danny DeVito), sziámi iker artista lányokkal meg egy rakás másik csodabogárral együtt dolgozott egy vándorcirkuszban. A keserédes mese nagy tanulsága: a kiszínezett és megszépített múlt sokkal érdekesebb, mint az unalmas valóság!
3. megálló: Legendás filmes és tévés befejezések
Ági és Viki mindig jókat derülnek azon, hogy ha én vagyok a Klubrádión futó Galaxis kalauz filmszakértő vendége, akkor egy-két kanyar után mindig a Star Warsnál lyukadok ki – de szigorúan csak egy-egy Schwarzenegger- és Stallone-példa után! Ezúttal a Csillagok háborúja végén látott ünnepséget hoztam fel, ahol szegény Csubakka nem kapott aranymedált Leia hercegnőtől, pedig ő is ugyanúgy megérdemelte volna, mint Luke és Han! Szerencsére Fazekas Attila és Cs. Horváth Tibor orvosolták ezt az igazságtalanságot a Star Wars nem teljesen legális, hazai gyártású képregényváltozatában, ahol már Csubi is megkapta a Felkelők kitüntetését:
4. megálló: Amikor nem tudják abbahagyni
Filmből sorozat, sorozatból film: ez az örök körforgás mindig is jellemző volt Hollywoodra. Gondoljunk csak a Star Trekre, a Szex és New Yorkra vagy az X-aktákra, ahol mozifilmben folytatódott a rajongók kedvenc tévésorozata. És ugye ott volt a Dallas is: 1991-ben Amerikában (nálunk pedig 1997-ben) azzal ért véget a Ewing család históriája, hogy a betintázott Jockey (az eredeti sorozatban J.R.) egy forgótáras pisztollyal főbe lövi magát! Mondjuk a holttestét pont nem láttuk, csak Bobbyt, ahogy elképedve benyit a szobába az utolsó jelenetben. Így aztán könnyen mondhatták az a készítők 1996-ban, a Dallas: Jockey visszatér című tévéfilmben, hogy Jockey valójában nem is halt meg, csak a tükörben látott, idegesítő figurára lőtt rá, aki öngyilkosságra buzdította. A Dallas később még egy tévéfilmet kapott (ez volt a '98-as Dallas: A Ewingok háborúja), 2012-ben pedig újabb 3 évaddal folytatódtak a texasi olajmágnások izgalmas mindennapjai.
5. megálló: Egy hollywoodi karrier vége
Itt olyan művészekről volt szó, akik mára sajnos teljesen eltűntek a köztudatból. Sean Connery a 2003-as Szövetség óta nem forgatott semmit, Michael J. Fox a Parkinson-kórja miatt teljesen kikopott Hollywood A-listás sztárjai közül, és évek óta csak sorozatszerepeket vállal, mozifilmeket nem. De szintén fájó vesztesége a filmiparnak Rick Moranis, akinek 1991-ben elhunyt a felesége, ő pedig egyedül maradt a két gyerekkel, így 1997-től már semmilyen filmszerepet nem vállal (egyedül a Mackótestvérrel tett kivételt). Pedig előtte nem létezett olyan kasszarobbantó vígjáték a '80-as és a '90-es években, amiben ne lett volna benne, gondoljunk csak a Szellemirtók 1-2-re, az Űrgolyhók, a Drágám, a kölykök összementek!-re, Rémségek kicsiny boltjára vagy a Flintstone családra...
TETSZETT A POSZT? CSATLAKOZZ A NERDBLOG FACEBOOK-CSOPORTJÁHOZ, ÍGY SOSEM MARADSZ KÉPREGÉNYES, VICO-FILMES ÉS STAR WARSOS KONTENT NÉLKÜL!
Kedveled a jó sci-fiket? Mindened a fantasy és a horror? Akkor a Képtelen történetek, másvilági mesék novelláskötet is neked készült! Bátran lapozz bele, és ha tetszett, vedd meg akciósan a Szellemlovasban!