A G.I. Joe akciófigurák már évekkel a rendszerváltás és a nyakunkba szakadt vadkapitalizmus előtt népszerűek lettek itthon, mivel 1987-88 környékén már több lakótelepen is be lehetett már fogni a brit Super Channelt és Sky Channelt, ahol a reggeli rajzfilmblokkokban (Fun Factory, DJ Kat, stb.) minden hétvégén lődözték egymást a G.I. Joe-k és a Kobrák (majd átadták a stafétabotot és az adásidőt a Transformereknek, He-Mannek és Inspector Gadgetnek). A G.I. Joe rajzfilm legnépszerűbb akciófigurái csakhamar az ún. „zsebimport”-ban utazó, élelmes trafikosok, maszek butikosok és jó összeköttetésekkel rendelkező dollárboltosok kínálatában is megjelentek, a rendszerváltás után pedig már legális úton, akár a legközelebbi játékboltban vagy a május 1-én felállított, ligeti bazársoron is ki lehetett fogni egy-egy Snake Eyes vagy Road Pig figurát.
Ráadásul a kínai fröccsöntő üzemekből is tucatszám kerültek ki ekkortájt „a szegény ember G.I. Joe-i”: azoknál a családoknák, ahol nem volt pénz eredeti G.I. Joe-figurákra, ott általában a Sungold tömör törzsű, puha gumikarú Special Force-harcosai kerültek a karácsonyfa alá (egy ejtőernyős figurám nekem is volt, ebben a posztban írtam róla).
Csupán egyetlen márka volt a G.I. Joe-koppintások között, ami ideig-óráig sikeresen fel tudta venni a versenyt Kobraparancsnokkal és a társaival a kevéske zsebpénzünkért vívott harcban: a spanyolok Madelman figurái! Persze a '90-es években senki sem így ismerte ezeket: „forgófejű G.I. Joe” volt a becsületes nevük. Sajnos alig lehetett beszerezni itthon, mindenki külföldi rokonoktól vagy iskolai seftelések során jutott hozzájuk. A gonosz oldalon álló, szkafanderes űrlények feje elsőre tényleg G.I. Joe-harcosokét idézte, de át lehetett forgatni ronda szörnypofává, ami csudajó mókának számított akkoriban!
A sztori szerint ezeknek az alakváltó űrlényeknek az inváziójától kellett megvédenie a Földet a jó oldalon álló űrkommandósoknak. A spanyolok még kis mágneseket is applikáltak a jófiúk ruhájába, ezek közelsége forgatta át a gonosz figurák bemágnesezett arcát, így a gyerekek eljátszhatták, ahogy a bátor űrharcosok leleplezik a Földre beszivárgott, gaz idegeneket. A Madelman-eredetsztorit a spanyol ötletgazdák anno egy négyrészes sci-fi képregényben mesélték el, amit az egyes akciófigurákhoz csomagoltak be, többnyire sajnos teljesen random jelleggel.
Sajnos azonban ezeket a képregényeket anno szinte mindenki kidobta a csomagolással együtt. Nekem ugyan volt megvolt az egyik képregény, a rajzok nagyon tetszettek benne, de mivel a sztoriból egy kukkot sem értettem, elsefteltem a suliban Bobóra és Fantomra, és inkább azt játszottam az egyetlen alakváltó Madelmanemmel, a lila szkafanderes, zöld pikkelyes, kígyópofájú Lagarddal, hogy a Kobrák idézték meg őt egy szentségtelen szertartás során a lézerfegyveres kígyóemberek dimenziójából. Csakhogy nem bírtak vele, ezért a G.I. Joe-k segítségét kérték a legyőzéséhez. A két frakció végül egyesült erővel legyűrte a közös főellenséget az iskolaudvaron, hogy aztán másnap már vígan csépelhessék újra egymást a homokozóban. Az internetnek hála, most viszont megtaláltam az egyik komplett Madelman 2050-képregényt, íme:
Akiket bővebben is érdekel a Madelman 2050-figurák története, azok az UrbanCobras blogon olvashatnak egy igen részletes cikket róluk!
TETSZETT A POSZT? CSATLAKOZZ A NERDBLOG FACEBOOK-CSOPORTJÁHOZ, ÍGY SOSEM MARADSZ KÉPREGÉNYES, RETRÓ AKCIÓFIGURÁS ÉS VICO FILMES KONTENT NÉLKÜL!
Régen minden jobb volt? Mindened a retró? Akkor a Mesék az ágy alól című képregény pont neked szól! Bátran lapozz bele, és ha tetszett, ugorj be egy példányért a Szellemlovasba!