Az áprilisban feltámadt Hahota után újabb kultikus ifjúsági magazin tér vissza a régi szép időkből: decembertől, 25 év szünet után újra kapható lesz gyerekkorunk kedvenc képregényújságja, az 1981 és 1992 között megjelenő Kockás! Amiben olyan hősök kalandjait izgulhattuk végig, mint a folyton civakodó Pif és Herkules, a két cowboy, Smith és Wesson, a vagány ősember, Rahan és a kevésbé vagány ősember, a hordáját kereső Taraó, vagy épp Dr. Justice, a kalandor és a WWF-logós trópusi ingben állatokat mentő, orvvadászokkal harcoló Cogan!
De miért is volt ennyire népszerű a '80-as években a Kockás? Mert egy falatka Nyugat volt az akkori tiniknek. A képregény ugyanis a Rákosi- és Kádár-korszakban is egy eléggé lenézett, néphülyítő imperialista műfaj volt, amit csak azért tűrt meg a hatalom, mert úgy gondolták: a kötelező olvasmányok és Rejtő-klasszikusok képregényes adaptációi megszerettetik a gyerekekkel az olvasást és az irodalmat. Pif, Herkules, meg a többiek is csak egy kiskaput kihasználva tudtak klasszikus nyugati képregényfigurákként beszivárogni a Vasfüggönyön túlra: a róluk szóló képregények a francia kommunista párt lapjában, a Vaillantban (és később a Pif Gadgetben) jelentek meg, ami ellen már nem volt kifogása sem a kultúrpolitikai döntéshozóknak, sem az Ifjúsági Lapkiadó Vállalatnak. Mi pedig mit sem sejtve ennek az egésznek a politikai hátteréről, éveken át remekül szórakoztunk Rahan, Taraó, Pifu meg a többiek kalandjain.
A Kockás új verziója A4-es méretben, 68 színes oldalon jelenik majd meg december 15-én, és a Hahotához hasonlóan újságárus terjesztésben lesz kapható. Az új Kockás szerkesztője (a Hahotát kiadó Gyöngy Kálmán fia, Gyöngy Balázs) egyelőre nem sok konkrétumot árult el a tartalomról. Annyi azonban biztos, hogy a jól bevált, régi recept nem nagyon változott: magyar és francia képregények lesznek a lapban, köztük olyan ismerős szereplőkkel, mint az 51. szám borítóján vigyorgó, ragtapaszos arcú, vásott macska, Herkules!
A képregényes Facebook-csoportokban egész hétvégén lázas vita folyt arról, melyik ismert képregényfigurák fognak visszatérni a Kockásban. A Rahan-rajongóknak rossz hírünk van: a zord idők tűzhajú fiának történeteiért elég borsos jogdíjat kér az eredeti történeteket jegyző, 1999-ben elhunyt Roger Lécureux örököse, így az 51. számban valószínűleg nem láthatjuk viszont a minden folyóba vagány csukafejessel ugró, daliás ősembert. Lécureux fia érdekes módon Taraóval kapcsolatban már nem ennyire vaskalapos, így az elveszett ősemberfiú akár fel is bukkanhat az új Kockásban (bár emlékeim szerint az összes kalandját olvashattuk anno magyarul).
A francia képregények legnagyobb hazai szakértője szerint Dr. Justice-t és Cogant viszont valószínűleg hiába várjuk vissza. Ezeknek a képregényeknek a 2005-ben elhunyt Jean Ollivier volt az írója, ám az alkotó örököse évek óta hallani sem akar semmiféle újrakiadásról, nem hogy világszerte, de még Franciaországban sem. Ami viszont biztos: Pif örök ellenfele és országos cimborája, Herkules vissza fog térni az új Kockásban is, a karakter jogai ugyanis jelenleg az egyik legmenőbb francia ifjúsági képregénykiadónál, a Bamboo-nál vannak. Velük szerencsére már megegyezett a magyar kiadó, hiszen ez a 2010-es Herkules-album lett az 51. Kockás borítója.
Bár anno kicsit sarkos véleményt fogalmaztam meg az új Hahotával kapcsolatban, és hitványnak neveztem az ott olvasott favicceket, nem győzöm hangsúlyozni, hogy a Hahota és a Kockás feltámasztásának is nagyon örülök! Nekem mondjuk pont Taraó, Rahan, és a WWF-es akciócsapat volt anno a kedvencem a Kockásból, így most nagyon kíváncsi vagyok, milyenek lesznek a helyettük leigazolt új szereplők, lesznek-e olyan izgalmasak az új sztorik is, mint a régiek!
Annak idején egyébként pont a Kockás 18. száma miatt tanultam meg olvasni már jóval az általános iskola előtt, óvodás koromban, hogy ne legyek rákényszerülve arra, hogy anyukám olvassa fel a Vándorlás a Nap után című Taraó-képregényt, meg a Dargay-féle Bambit. Hanem akkor és ott olvashassam a Kockásokat, amikor csak akarom! Elég sok számot beszereztem (volt, amiket a szüleimmel vettek, volt, amiket a suliban csereberéltem el egy-egy Bobóért, Góliátért, Berciért vagy Tumakért) és máig jól emlékszem, hogy amikor a rendszerváltás környékén kiderült, hogy Taraó nem más, mint Rahan fia, az durvábban sokkolt, mint a Birodalom visszavág nagy fordulata, amikor kiderült, hogy Vader Luke Skwalker apja!
A posztban szereplő információkért köszönet Bayer Antalnak, valamint a Kockás képregények és az MKSZ Képregényblog Facebook-csoportok lelkes kommentelőinek!
TETSZETT A POSZT? CSATLAKOZZ A NERDBLOG FACEBOOK-CSOPORTJÁHOZ, ÍGY SOSEM MARADSZ KÉPREGÉNYES, KALAND-JÁTÉK-KOCKÁZATOS ÉS VICO-FILMES KONTENT NÉLKÜL!
Imádod a képregényeket és a Mad Max-filmeket? Alig várod, hogy kijöjjön a Cafe Postnuclear #2? Akkor a Világvégi mesék is neked szól! Barkasszal a posztapokaliptikus magyar pusztulatban - rendeld meg a képregényt akciósan innen!