Idén 30 éves a Szomszédok: 1987. május 7-én, csütörtökön kezdte el sugározni a Magyar Televízió az egyik legnépszerűbb hazai gyártású tévésorozatát. Takácsék, Vágásiék és Mágenheimék örök harca a hó közepére elfogyó fizetéssel és a gazdagréti huligánokkal az 1999. december 30-án leadott szürreális befejezésig nem kevesebb mint 12 évadot és 331 epizódot élt meg.
A retróláz azonban a Szomszédokat is visszahozta köztudatba. A sorozat nemcsak hogy a mai napig nézettséget generál a köztévének, hiszen naponta vetít az M3, de kiváló mémalapanyag: gondoljunk csak az örök klasszikusra, az internetbe beszálló Vágási Ferire. Az olyan kultikus figurák, mint az alkesz Janka néni, a folyton kellemetlenkedő Pattogi vagy az első vállaltan meleg magyar sorozatszereplő, Oli úr pedig kimeríthetetlen kincsesbányát jelentenek a youtubereknek.
A 30 éves jubileum kapcsán azonban nemcsak olyan könnyes szemmel nosztalgiázó írások jelentek meg a neten, mint az Index pompás cikksorozata és Janka nénis videói, vagy a heti retróposztjaim a Port.hun. Rajcsányi Gellért Szomszédok: Kádár utolsó bosszúja címmel írt kirohanása a Mandineren nemcsak feltépte az elsumákolt rendszerváltás okozta régi sebeket, de egy forróra hevített, rozsdás kést is megforgatott benne, főleg amikor a szerző minden baj forrásaként, a magyar tévétörténet egyik legkártékonyabb műsoraként emlegeti a Szomszédokat.
De vajon tényleg ennyire szörnyű volt a rendszerváltás leghitelesebb, állami pénzen dokumentált krónikája? Tényleg ez a hazai tévétörténelem leghitványabb produkciója, az ősbűn, ami miatt a mai napig önsorsrontó népként hadakozunk mindenkivel, amiért a beígért bécsi cukrászda meg nyugati béreket helyett csak kínai Adiads tornacipőket és Mercedes-alkatrészeket kaptunk?
Nem lehet, hogy a Szomszédok nem a '90-es évekbe átmentett gulyáskommunizmushoz írt óda volt, hanem inkább Horváth Ádám végletesen naiv magánakciója, amivel a Kádár-korszak végóráiban és a hirtelen nyakunkba szakadt rablókapitalizmus idején valamiféle erkölcsi iránytűt akart mutatni nekünk Gazdagrét Batmanjével és a hálapénzt mindig visszautasító Mágenheim dokival?
Ezt az ellentmondást próbálta feloldani nemrég a Tilos Rádió Régen minden jobb volt című, népszerű retróműsorában Csunderlik Péter történész, Laska Pál filmkritikus-forgatókönyvíró, Bezsenyi Tamás történész-kriminológus, Édes Balázs szerkesztő-műsorvezető és jómagam. Íme a közel egyórás elmélkedésünk a Szomszédokról, aminek a forgatókönyve a beszélgetőpartnereim szerint mindig annak a függvényében alakult, hogy Horváth Ádám épp milyen bűntényeket látott a Kék Fényben:
Na de mi az igazság? Döntsön a nép, azaz a kedves olvasó: jó volt, vagy épp ellenkezőleg, csapnivaló gagyi hitványság a Szomszédok? Szavazzatok!